Facebook pracuje nad własnym systemem operacyjnym

Facebook pracuje nad własnym systemem operacyjnym

Jak podaje The Information, Facebook chce się jeszcze bardziej uniezależnić się od innych technologicznych gigantów, takich jak Google czy Microsoft i w związku z tym pracuje nad własnym systemem operacyjnym. Dzięki temu, przyszłe produkty firmy, takie jak gogle Oculus czy ekran Portal, będą mogły działać na autorskim OS, co potwierdził Ficus Kirkpatrick z Facebooka. Sam system stworzony ma być od podstaw, a szefem tego projektu jest Mark Lucovsky, były pracownik Microsoftu, który jest współautorem Windowsa NT. Facebook nie zdradził jeszcze jednak, kiedy system operacyjny może zadebiutować na rynku i jakie urządzenia będą z niego korzystać w pierwszej kolejności. Co jednak warto przypomnieć, nie jest to pierwszy raz, kiedy gigant społecznościowy rozważa stworzenie własnego OS i kiedyś opracował autorskie prototypy OS dla Home, ale ostatecznie zdecydował się skorzystać z Androida.

System Facebooka stworzony ma być od podstaw, a szefem tego projektu jest Mark Lucovsky, były pracownik Microsoftu, który jest współautorem Windowsa NT.

Tym razem prace nad własnym OS stanowią cześć większego planu, którego celem jest zwiększenie samowystarczalności i niezależności Facebooka. „Naprawdę chcemy upewnić się, że jest dla nas miejsce w kolejnej generacji. Nie wydaje nam się, że możemy w tym zakresie zaufać rynkowi lub naszym konkurentom, więc zrobimy to sami” - wyznał Andrew Bosworth, czyli szef działu rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości w Facebooku. Przy okazji koncern wciąż pracuje nad interfejsem mózg-komputer i inżynier zdradził portalowi The Information, że udało im się zmniejszyć tę technologię z rozmiaru lodówki do urządzenia, które możemy zmieścić w dłoni. Potrzeba będzie jednak jeszcze 5 do 10 lat zanim technologia ta trafi do jakichkolwiek konsumenckich produktów. W międzyczasie Facebook może jednak opracować wersję, która wymagać będzie od użytkowników noszenia opasek na rękę i uczenia się specyficznych ruchów, które skorelowane są z sygnałami mózgu. Podobne rozwiązanie opracowało CRTL-labs, które we wrześniu zostało przejęte przez firmę Marka Zuckerberga.   

To jednak nie wszystko, ponieważ Facebook pracuje także nad własnym asystentem głosowym, czyli bezpośrednią konkurencją dla Siri Od Apple czy Alexy od Amazonu. Firma w tym celu zwróciła się nawet do Microsoftu o licencję na dane z przeglądarki Bing, które posłużyłyby do trenowania asystenta. Duża część prac nad tymi technologiami przeprowadzona ma być na nowym kampusie, który budowany jest w Burlingame w Kalifornii. Warto dodać, że rzecznik Facebooka po publikacji The Information wyjaśnił, że przyglądają się na razie różnym opcjom, zarówno zakładającym stworzenie własnego OS dla AR, jak również współpracy z innymi podmiotami w tym zakresie. Najwyraźniej ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły i gigant chce się ubezpieczyć, gdyby prace nad jego systemem nie poszły zgodnie z planem.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook pracuje nad własnym systemem operacyjnym

 0