Facebook przywraca konto Donalda Trumpa. Ban trwał 2 lata

Facebook przywraca konto Donalda Trumpa. Ban trwał 2 lata

Meta ogłosiła decyzję o przywróceniu kont na Facebooku i Instagramie byłego prezydenta Donalda Trumpa. Jego konta na obu platformach zostały zawieszone na czas nieokreślony po zamieszkach na Kapitolu Stanów Zjednoczonych 6 stycznia 2021 r.

Rada Nadzorcza Meta, która podtrzymała pierwotne zawieszenie, ale skrytykowała zawieszenie na czas nieokreślony, dała Meta do 7 stycznia 2023 r. Na podjęcie decyzji. Prezes Meta ds. Globalnych, Nick Clegg, zwołał zespół, który miał podjąć decyzję w sprawie przywrócenia Trumpa na platformy Meta. „Z zasady nie chcemy przeszkadzać w otwartej debacie na naszych platformach, szczególnie w kontekście demokratycznych wyborów” – powiedział dziś na Twitterze Nick Clegg, prezes Meta ds. globalnych. „Teraz, gdy upłynęło 2-letnie zawieszenie Trumpa, pytanie brzmi, czy poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, które istniało w styczniu 2021 r., zmniejszyło się na tyle, aby zawieszenie wygasło” – dodał Clegg.

Po 2 latach od zamieszek na Kapitolu Stanów Zjednoczonych z 6 stycznia 2021 r. konto Donalda Trumpa zostało odblokowane na Facebooku i Instagramie. Nie wiadomo czy były prezydent wróci na platformę Zuckerberga, czy będzie wolał pozostać przy swoim TRUTH. Dotąd konto Trumpa było zablokowane na czas nieokreślony, czemu sprzeciwiła się Rada Nadzorcza Facebooka.

„Aby ocenić ryzyko, sprawdziliśmy obecne okoliczności zgodnie z naszym protokołem polityki kryzysowej, ustanowionym w odpowiedzi na wytyczne [] Rad Nadzorczych, w tym dotyczące przebiegu ocen śródokresowych w 2022 r. i oceny eksperckiej środowiska bezpieczeństwa. Wiemy, że każda decyzja, którą podejmiemy w tej sprawie, spotka się z ostrą krytyką. Staraliśmy się, aby było to jak najlepiej zgodne z naszymi wartościami i procesem ustanowionym w odpowiedzi na wytyczne Rady Nadzorczej.”

Już w październiku zeszłego roku Clegg zasugerował, że firma może zakończyć blokadę kont Trumpa. „Uważamy, że każda prywatna firma – i to naprawdę niezależnie od osobistych poglądów na temat Donalda Trumpa – powinna postępować z wielką rozwagą, starając się zasadniczo uciszyć głosy polityczne” – powiedział wówczas Clegg. W listopadzie, po przejęciu Twittera przez Elona Muska, konto Trumpa na Twitterze zostało przywrócone. Jednak Trump jeszcze nie tweetował, odkąd jego konto zostało przywrócone, woląc, przynajmniej na razie, nadal korzystać z własnego Truth Social". Zanim Musk przejął platformę, Trump powiedział, że nie wróci do Twittera. „Nie zamierzam wchodzić na Twittera, zostanę na TRUTH” – powiedział wówczas Trump w Fox News. „Mam nadzieję, że Elon kupi Twittera, ponieważ wprowadzi w nim ulepszenia i jest dobrym człowiekiem, ale ja pozostanę przy TRUTH”.

W oświadczeniu Rada Nadzorcza powiedziała: „W ramach trwających prac Rady nad śledzeniem wdrażania przez Meta zaleceń Rady we wszystkich decyzjach, Rada opublikuje pełniejszą analizę tej sprawy w przyszłym kwartalnym raporcie przejrzystości. Rada będzie również nadal monitorować stosowanie przez Metę polityki niepokojów społecznych w odniesieniu do osób publicznych poza Stanami Zjednoczonymi".

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook przywraca konto Donalda Trumpa. Ban trwał 2 lata

 0