Facebook rozpoczyna akcję banowania białych nacjonalistów i separatystów

Facebook rozpoczyna akcję banowania białych nacjonalistów i separatystów

Facebook ogłosił, że dość gwałtownie zmienia swoją politykę i rozpoczyna banowanie białych nacjonalistów oraz separatystów na platformie. Decyzja ta podjęta została niecałe dwa tygodnie po tragedii, gdzie biały supremata zabił 50 osób w Christchurch w Nowej Zelandii. Facebook podaje, że jakiekolwiek przejawy pochwał, wsparcia oraz prezentacji białego nacjonalizmu i separatyzmu będą natychmiast usuwane, a użytkownicy banowani. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać już w przyszłym tygodniu. "Jasne jest, że te nowe zasady są mocno powiązane ze zorganizowanymi grupami szerzącymi nienawiść i nie ma dla nich miejsca w naszym serwisie" - podkreśla Facebook.

Po wydarzeniach w Christchurch, Facebook wprowadza całkowity zakaz białej supremacji i białego nacjonalizmu na platformie.

Facebook zakazywał przejawów białej supremacji już od jakiegoś czasu, jednak dotąd nacjonalizm białych oraz separatyzm nie były zakazane. Rasizm oraz mowa nienawiści oparta o kontekst rasowy, etniczny i religijny, był banowany na mocy poprzedniego regulaminu, jednak wraz z wejściem nowych zasad, wszelkie wpisy w stylu "Imigranci rozrywają ten kraj na kawałki, biała supremacja to jedyne rozwiązanie" - również będą skutkować natychmiastową blokadą konta. "Początkowo nie stosowaliśmy tych samych reguł dla przejawów białego nacjonalizmu i separatyzmu, ponieważ uważaliśmy, że należy szerzej patrzeć na koncepcję nacjonalizmu i separatyzmu - przykładowo pod postacią dumy Amerykanów, czy separatyzmu Basków, które to są ważnymi elementami tożsamości" - dodaje Facebook.

Według nowych zasad, każdy wyszukujący rasistowskie, nacjonalistyczne, faszystowskie itp. treści, jak chociażby "Heil Hitler", zostanie przekierowany na stronę organizacji walczącej z białą supremacją i ekstremistami, gdzie znajdzie materiały edukacyjne, grupy wsparcia i możliwość uzyskania pomocy. Facebook chce być tutaj "przodownikiem", który zapoczątkuje rewolucję w portalach społecznościowych i przyczyni się do rozpowszechniania podobnych zmian. "Aktualizacja Facebooka powinna przenieść się również na portale takie jak Twitter, YouTube, Amazon i inne, które powinny natychmiastowo rozpocząć działania przeciw rozprzestrzeniającej się ideologii białych nacjonalistów, którzy szukają miejsc do szerzenia brutalnych idei, inspirujących ataki takie jak w Charlottesville, czy teraz w Christchurch" - powiedział Rashad Robinson, dyrektor Color of Change i współtwórca zmian.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook rozpoczyna akcję banowania białych nacjonalistów i separatystów

 0