Facebook ukarany za aferę Cambridge Analytica

Facebook ukarany za aferę Cambridge Analytica

Źródła Washington Post i Wall Street Journal informują, iż po ponad roku od wybuchu słynnej afery Cambridge Analytica, w wyniku której wyciekły dane użytkowników Facebooka, Federalna Komisja Handlu postanowiła nałożyć na należące do Marka Zuckerberga przedsiębiorstwo 5 miliardów dolarów kary, co jest zawrotną kwotą. Warto podkreślić, że warunki ugody muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez amerykański Departament Sprawiedliwości, aczkolwiek ten raczej rzadko zmienia decyzje wcześniejszej instancji. Przypomnijmy, iż FTC rozpoczęło śledztwo w maju ubiegłego roku, a więc zaraz po nagłośnieniu faktu, że Cambridge Analytica posiada bazę aż 50 milionów prywatnych informacji o użytkownikach Facebooka, które udostępniono bez pozwolenia zainteresowanych. 

Po ponad roku Federalna Komisja Handlu postanowiła ukarać Facebooka za aferę Cambridge Analytica.

Facebook ukarany za aferę Cambridge Analytica

Mówiono także, że zebrane dane posłużyły do wywierania wpływu na przeprowadzoną w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych kampanię prezydencką. W międzyczasie nie zabrakło też wielu innych kontrowersji, jak choćby hasła do Instagrama przechowywane w niezabezpieczonym pliku tekstowym. Co ciekawe, w 2012 roku Facebook zdecydował o zawarciu z Federalną Komisją Handlu specjalnego porozumienia gwarantującego zwiększenie ochrony prywatności użytkowników Facebooka. Zuckerberg zapewniał wówczas, że dane ludzi nigdy nie będą przekazywane pozostałym firmom bez zgody samych zainteresowanych. Jednak jak wiemy, warunek nie został dotrzymany, więc rozpoczęcie dochodzenia było raczej oczywistym krokiem ze strony FTC. 

Sam Facebook spodziewał się kary ze strony amerykańskich władz, ponieważ jeszcze w kwietniu ogłosił finalizację negocjacji z Federalną Komisją Handlu oraz informację, że liczy się z grzywną wynoszącą około 3-5 mld dolarów. Pojawiają się jednak głosy sprzeciwu, a sceptycy uważają, iż kara za inwigilację powinna być dotkliwsza z racji ogromnych przychodów generowanych przez Facebooka. Przypomnijmy, że tylko w pierwszym kwartale 2019 roku strona odnotowała przychody na poziomie 15 miliardów dolarów.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook ukarany za aferę Cambridge Analytica

 0