Facebook usuwa rosyjskie konta rozsiewające fake newsy na Ukrainie

Facebook usuwa rosyjskie konta rozsiewające fake newsy na Ukrainie

Facebook usunął sieć fałszywych kont, które próbowały rozpowszechniać rosyjską dezinformację na Ukrainie

Firma Meta poinformowała, że zdjęła z Facebooka i Instagrama około 40 kont, stron i grup, które zostały wykryte w ciągu ostatnich 48 godzin. W ostatnich dniach firma pracowała również nad powstrzymaniem prób hakerskich wymierzonych w Ukraińców, wojskowych i urzędników państwowych. Na briefingu zorganizowanym w niedzielę wieczorem dyrektor działu Threat Disruption w Meta, David Agranovich, powiedział, że konta, o których mowa, nie zyskały jeszcze dużego zainteresowania, zanim zostały zidentyfikowane przez analityków bezpieczeństwa firmy. Dodał, że konta mają około 4000 obserwujących na Facebooku oraz około 500 na Instagramie.

Firma Meta poinformowała, że zdjęła z Facebooka i Instagrama około 40 kont, stron i grup, które zostały wykryte w ciągu ostatnich 48 godzin.

Facebook usuwa rosyjskie konta rozsiewające fake newsy na Ukrainie

Fałszywe konta, które atakowały ludzi na Ukrainie, były wykorzystywane do promowania fake'owych stron internetowych, które, według Nathaniela Gleichera, szefa polityki bezpieczeństwa firmy, miały na celu „podważenie ukraińskiego rządu i wzmożenie działań rosyjskich aktorów”. „Publikowaliby twierdzenia, że ​​Zachód zdradza Ukrainę i że Ukraina jest upadłym państwem” – powiedział Agranovich. „Twierdzili również, że mają siedzibę w Kijowie i udawali redaktorów wiadomości, czy byłego inżyniera lotnictwa, jako autora publikacji naukowej”.

Firma poinformowała w oświadczeniu, że jej dochodzenie w sprawie tych kont jest w toku, ale powiązała osoby stojące za fałszywymi kontami z poprzednim usunięciem fake'owych kont w 2020 roku. Badacze bezpieczeństwa Facebooka w tamtym czasie stwierdzili, że aktywność była przypisywana „osobom indywidualnym w Rosji, regionie Donbasu na Ukrainie i dwóm organizacjom medialnym na Krymie – NewsFront i SouthFront”.

Facebook usuwa rosyjskie konta rozsiewające fake newsy na Ukrainie

Dodatkowo badacze Facebooka ostrzegli, że w ostatnich dniach garstka ukraińskich dziennikarzy, przedstawicieli wojskowych i innych osób publicznych była celem prób włamania na konta. Aktywność, którą Facebook przypisuje podmiotowi znanemu badaczom bezpieczeństwa jako „Ghostwriter”, ma również na celu rozpowszechnianie dezinformacji. Facebook powiedział, że Ghostwriter zazwyczaj wykorzystuje ataki phishingowe do przejmowania kont e-mail i kont w mediach społecznościowych w celu publikowania dezinformacji, podszywając się pod osoby publiczne.

„Wykryliśmy próby atakowania ludzi na Facebooku i publikowaliśmy na YouTube filmy przedstawiające ukraińskie wojska jako słabe i poddające się Rosji, w tym wideo, które rzekomo przedstawia poddanie się ukraińskich żołnierzy” – powiedział Agranovich. Facebook nie spekuluje, kto stoi za Ghostwriterem, ale inni badacze powiązali ataki z Białorusią.

Warto dodać, że Facebook próbował ograniczyć zdolność Rosji do dezinformacji na swojej platformie. Firma powiedziała w zeszłym tygodniu, że tworzy centrum operacji bezpieczeństwa, aby monitorować sytuację na Ukrainie i pomagać mu szybko reagować na zagrożenia i dezinformacje. Platforma społecznościowa zachęcała również ludzi na Ukrainie do blokowania kont, a Gleicher powiedział w niedzielę, że Facebook będzie również włączał swoje narzędzie do blokowania profili w Rosji.

Jednocześnie Rosja poinformowała, że ​​planuje ograniczyć dostęp do Facebooka w kraju po tym, jak firma odmówiła usunięcia weryfikacji faktów rosyjskich mediów państwowych. Gleicher na razie nie zauważył oznak, żeby Facebook był skutecznie blokowany. „Wierzymy, że nadal jesteśmy dostępni w kraju” – powiedział. Potwierdził również, że Facebook „całkowicie blokuje możliwość nadawania na Ukrainę wielu rosyjskim państwowym podmiotom medialnym”. Zapytany, czy Facebook rozważa globalne zablokowanie rosyjskich mediów państwowych – po zakazie w UE dwóch znanych mediów – przedstawiciel Facebooka nie wykluczył takiej możliwości. „Biorąc pod uwagę sytuację i dynamikę zmian, nadal rozważamy pełną gamę opcji”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook usuwa rosyjskie konta rozsiewające fake newsy na Ukrainie

 0