Facebook wciąż udostępnia dane użytkowników bez ich wiedzy i zgody

Facebook wciąż udostępnia dane użytkowników bez ich wiedzy i zgody

Dzięki partnerstwu z Facebookiem, co najmniej 60 producentów sprzętu takich jak Apple, Samsung, Amazon, BlackBerry i Microsoft ma dostęp do prywatnych danych użytkowników zgromadzonych na platformie społecznościowej.

Według New York Times dzielenie się poufnymi informacjami trwa już ponad 10 lat. Redaktorzy dotarli do informacji mówiących, że udostępnianie danych zapoczątkowano, by producenci sprzętu zezwolili na wiele popularnych funkcji Facebooka, które można odnaleźć w mobilnej wersji platformy.  W 2011 roku Facebook podpisał się pod rozporządzeniem Federalnej Komisji Handlu, które zakazywało firmie dzielenia się danymi personalnymi użytkowników bez ich zgody. Okazuje się, że nawet przed ujawnieniem skandalu Cambridge Analytica, Facebook umożliwiał dostęp do poufnych informacji bez wiedzy samych zainteresowanych, łamiąc tym samym podpisany dekret.  New York Times dodaje również, że firmy miały dostęp również do danych znajomych użytkowników i to nawet jeśli zablokowali możliwość wykorzystywania ich danych przez Facebooka. 

Problemów Facebooka z udostępnianiem informacji ciąg dalszy...

Ime Archibong, wicedyrektor Facebooka twierdzi, że partnerstwo z producentami sprzętu miało jedynie pomóc im wprowadzić odpowiednie doświadczenia związane z Faceookiem. Dostawcy urządzeń, którzy współpracują z portalem, mają dostęp do m.in. takich danych jak status związku, wyznanie, preferencje polityczne, nadchodzące wydarzenia i wiele innych informacji. Facebook utrzymuje, że od 2015 roku nie przekazuje informacji firmom zewnętrznym. Okazuje się jednak, że BlackBerry i reszta nie podlegają pod kategorię firmy zewnętrznej, właśnie dzięki partnerstwu. "Możecie uważać, że Facebook i producenci sprzętu nadużywają zaufania. Problemem jednak jest ilość danych gromadzonych na urządzeniu. Dane te mogą zostać pozyskane przez inne aplikacje, co jest największym poważnym naruszeniem bezpieczeństwa informacji" - podkreśla Serge Egelman badacz bezpieczeństwa na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook wciąż udostępnia dane użytkowników bez ich wiedzy i zgody

 0