Facebook zawiesił wiele aplikacji za naruszenie prywatności

Facebook zawiesił wiele aplikacji za naruszenie prywatności

Facebook, który w ubiegłym roku zasłynął z afery Cambridge Analytica i związanym z nią ogromnym wyciekiem informacji postanowił na poważnie wziąć się za dostępne na platformie społecznościowej aplikacje. Dotychczas w wyniku działania przedsiębiorstwa zawieszono tysiące różnych programów, zaś powodem tej decyzji było naruszenie prywatności danych użytkowników (udostępniały one zgromadzone informacje w sposób niezgodny z regulaminem firmy), jak również szeregu innych zasad. Natomiast w paru przypadkach zastosowano najwyższy wymiar kary, czyli permanentny ban. Za powstanie tych niebezpiecznych rozwiązań odpowiada 400 deweloperów. Dodatkowo kilka produktów w tym te pochodzące od LionMobi oraz JediMobi zarażało smartfony złośliwym kodem. Co ciekawe według New York Times powołującego się na dokumenty złożone w bostońskim sądzie w ramach śledztwa prokuratora generalnego Massachusetts wymierzonego w Facebooka, korporacja należąca do Marka Zuckerberga zablokowała łącznie 69 tysięcy aplikacji, z czego 10 tysięcy z nich całkowicie usunięto.

W wyniku działań Facebook zawiesił tysiące dostępnych na platformie aplikacji, które naruszały prywatność użytkowników. Część z nich została trwale usunięta.

Facebook zawiesił wiele aplikacji za naruszenie prywatności

W opublikowanej wiadomości przedstawiciel Facebooka, Ime Archibong napisał, że działania podjęto w wyniku toczącego się od marca 2018 roku wewnętrznego śledztwa obejmującego kwestię bezpieczeństwa prywatności zarejestrowanych na stronie osób, którym objęto aż kilka milionów aplikacji. Bez wątpienia Facebook musiał się dość mocno zdenerwować, co potwierdzają podjęte kroki prawne przeciwko kilku grupom deweloperskim np. południowokoreańskiej firmie zajmującej się analizą danych, aczkolwiek chodziło tutaj o rzekomy brak współpracy przy prowadzonym dochodzeniu. W przeszłości na wokandę trafiła także sprawa wytoczona przeciwko pochodzącym z Ukrainy autorom, którzy opracowali program do rozwiązywania quizów mający wyciągać od swoich użytkowników wrażliwe informacje.

W komunikacie gigant social media przyznał, że poza śledztwem zdołał wprowadzić szereg ulepszeń w sposobie oceniania i ustalania reguł dla wszystkich programistów tworzących rozwiązania dla popularnej platformy. W tym samym czasie usunięto liczne interfejsy API czy kanały wykorzystywane do uzyskiwania dostępu do rozmaitych danych. Ponadto rozbudowano zespoły zajmujące się analizowaniem, a także wyciąganiem konsekwencji wobec oszustów. Stanowisko Facebooka nie stanowi większego zaskoczenia, jeżeli pod uwagę weźmiemy zmasowaną krytykę dotyczącą stosowanych przez serwis praktyk. Niedawno Federalna Komisja Handlu nałożyła na przedsiębiorstwo karę 5 miliardów dolarów za skandal Cambridge Analytica.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook zawiesił wiele aplikacji za naruszenie prywatności

 0