Facebook zbanował 135 kont rosyjskich trolli internetowych

Facebook zbanował 135 kont rosyjskich trolli internetowych

Facebook zidentyfikował i usunął 135 kont trolli internetowych powiązanych z domniemanym rosyjskim wpływem na wybory prezydenckie w USA, w których zwycięzcą został Donald Trump.

Po miesiącach pracy portal społecznościowy poinformował, że zbanował 70 kont na portalu Facebook oraz 65 na Instagramie. Równocześnie usunięto 138 stron na Facebooku. Zarówno konta jak i strony były rzekomo kontrolowane przez Internet Research Agency (IRA), organizację z lokalizacją w Petersburgu. IRA zostało oskarżone o wywieranie wpływu na przebieg kampanii prezydenckiej i choć strony kontrolowane przez agencję nie zawierają żadnych informacji powiązanych z wyborami, to Facebook utrzymuje, że za pośrednictwem tych stron emitowano nieodpowiednie reklamy, które również zostały usunięte. Według Facebooka 95% zawartości na tych stronach było w języku rosyjskim a odbiorcami mieli być Rosjanie oraz mieszkańcy Azerbejdżanu, Uzbekistanu i Ukrainy.

"Spodziewamy się znaleźć kolejnych i ich również usuniemy" - ostrzega Facebook

Zidentyfikowanie kont trolli ogłoszono ponad dwa miesiące po oświadczeniu Twittera, z którego dowiedzieliśmy się, że udało się namierzyć około 4000 podejrzanych kont, które miały wpływ na 1,4 miliona użytkowników. W ubiegłym roku Facebook poinformował rząd USA, że powiązane z Kremlem konta trolli zdołały dotrzeć do 126 milionów Amerykanów szerząc fałszywe informacje poprzez platformę społecznościową. Aby walczyć z tym zjawiskiem firma wyszła z propozycją stworzenia reklam bardziej transparentnych, poprzez uruchomienie portalu, na którym można będzie znaleźć informacje czy użytkownicy weszli w jakieś integracje z IRA. Portal co prawda jeszcze nie powstał, jednak firma podaje, że każdy będzie mógł sprawdzić czy przypadkiem nie polubił, albo nie miał jakichkolwiek innych interakcji z kontami rosyjskich trolli. "Wiemy, że IRA i inne organizacje działające w złej wierze i nadużywające Facebooka - zawsze zmieniają swoją taktykę, by ukryć się przed naszymi zespołami bezpieczeństwa" - dodaje Facebook.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook zbanował 135 kont rosyjskich trolli internetowych

 0