Minęły cztery lata od wybuchu Cambridge Analytica, największej afery dla Facebooka, która nadszarpnęła wizerunek firmy i zrodziła obawy o bezpieczeństwo naszych danych. Oprócz zapłacenia Federalnej Komisji Handlu 4,9 mld dolarów platforma społecznościowa w ramach ugody zapłaci także 725 mln USD.
Meta Platforms zgodziła się zapłacić w ramach ugody 725 milionów dolarów za naruszenie danych. Jest to finał sprawy toczonej w sądzie federalnym w San Francisco, w której platforma społecznościowa została pozwana przez grupę osób. Pozywający twierdzili, że Facebook naruszył przepisy ogólnokrajowe i stanowe, udostępniając na szeroką skalę twórcom aplikacji działającym w serwisie dane osobowe użytkowników, bez ich zgody. Powodowe myśleli, iż gigant posiada kontrolę nad przetwarzaniem informacji o nich. Zdaniem prawników osób, które pozwały Facebooka, jest to największa ugoda, jaką kiedykolwiek zawarto w pozwie zbiorowym związanym z prywatnością danych w Stanach Zjednoczonych i jaką kiedykolwiek Meta zapłaciła.
Meta Platforms zgodziła się zapłacić 725 mln USD w ramach pozwu zbiorowego związanego z aferą Cambridge Analytica.
Przypomnijmy, iż w 2018 roku ujawniono, że nieistniejąca już brytyjska firma Cambridge Analytica prowadząca działania na rzecz kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa w 2016 roku, zebrała informacje o ok. 90 milionach użytkowników Facebooka bez ich zgody. Chodziło o profilowanie wyborców oraz targetowanie. Całość dotyczyła także brytyjskiego referendum w sprawie brexitu. Szef Meta Platforms, Mark Zuckerberg w wyniku afery musiał zeznawać przed amerykańskim kongresem. Firma wypłaciła 4,9 mld USD odszkodowania nałożonego przez FTC w 2019 roku oraz 100 milionów dolarów w ramach ugody z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd.
W 2018 roku złożono również pozew zbiorowy w imieniu użytkowników Facebooka, którzy twierdzili, że firma naruszyła przepisy dotyczące prywatności konsumentów, udostępniając prywatne dane innym firmom. Meta, matka Dzięki zawartej ugodzie dyrektor generalny Mark Zuckerberg, dyrektor operacyjny Javier Oliva i była dyrektor operacyjna Sheryl Sandberg uniknęli wielogodzinnych przesłuchań. W czwartek sąd ujawnił warunki finansowe ugody. Dla Zuckerberta to nie koniec afery Cambridge Analytica, bowiem jest jeszcze pozew złożony przez prokuratora generalnego Waszyngtonu, Karla A. Racine'a, w związku z zarzutami jakoby sternik Facebooka był osobiście zaangażowany w całą sprawę, która doprowadziła do tego ogromnego wycieku danych.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook zgodził się zapłacić 725 mln USD za wyciek danych Cambridge Analytica