Facebook zgodził się zapłacić 725 mln USD za wyciek danych Cambridge Analytica

Facebook zgodził się zapłacić 725 mln USD za wyciek danych Cambridge Analytica

Minęły cztery lata od wybuchu Cambridge Analytica, największej afery dla Facebooka, która nadszarpnęła wizerunek firmy i zrodziła obawy o bezpieczeństwo naszych danych. Oprócz zapłacenia Federalnej Komisji Handlu 4,9 mld dolarów platforma społecznościowa w ramach ugody zapłaci także 725 mln USD.

Meta Platforms zgodziła się zapłacić w ramach ugody 725 milionów dolarów za naruszenie danych. Jest to finał sprawy toczonej w sądzie federalnym w San Francisco, w której platforma społecznościowa została pozwana przez grupę osób. Pozywający twierdzili, że Facebook naruszył przepisy ogólnokrajowe i stanowe, udostępniając na szeroką skalę twórcom aplikacji działającym w serwisie dane osobowe użytkowników, bez ich zgody. Powodowe myśleli, iż gigant posiada kontrolę nad przetwarzaniem informacji o nich. Zdaniem prawników osób, które pozwały Facebooka, jest to największa ugoda, jaką kiedykolwiek zawarto w pozwie zbiorowym związanym z prywatnością danych w Stanach Zjednoczonych i jaką kiedykolwiek Meta zapłaciła.

Meta Platforms zgodziła się zapłacić 725 mln USD w ramach pozwu zbiorowego związanego z aferą Cambridge Analytica.

Cambridge Analytica

Przypomnijmy, iż w 2018 roku ujawniono, że nieistniejąca już brytyjska firma Cambridge Analytica prowadząca działania na rzecz kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa w 2016 roku, zebrała informacje o ok. 90 milionach użytkowników Facebooka bez ich zgody. Chodziło o profilowanie wyborców oraz targetowanie. Całość dotyczyła także brytyjskiego referendum w sprawie brexitu. Szef Meta Platforms, Mark Zuckerberg w wyniku afery musiał zeznawać przed amerykańskim kongresem. Firma wypłaciła 4,9 mld USD odszkodowania nałożonego przez FTC w 2019 roku oraz 100 milionów dolarów w ramach ugody z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd.

W 2018 roku złożono również pozew zbiorowy w imieniu użytkowników Facebooka, którzy twierdzili, że firma naruszyła przepisy dotyczące prywatności konsumentów, udostępniając prywatne dane innym firmom. Meta, matka Dzięki zawartej ugodzie dyrektor generalny Mark Zuckerberg, dyrektor operacyjny Javier Oliva i była dyrektor operacyjna Sheryl Sandberg uniknęli wielogodzinnych przesłuchań. W czwartek sąd ujawnił warunki finansowe ugody. Dla Zuckerberta to nie koniec afery Cambridge Analytica, bowiem jest jeszcze pozew złożony przez prokuratora generalnego Waszyngtonu, Karla A. Racine'a, w związku z zarzutami jakoby sternik Facebooka był osobiście zaangażowany w całą sprawę, która doprowadziła do tego ogromnego wycieku danych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook zgodził się zapłacić 725 mln USD za wyciek danych Cambridge Analytica

 0