Facebook zlikwidował w tym roku już przeszło 2 mld fałszywych kont

Facebook zlikwidował w tym roku już przeszło 2 mld fałszywych kont

Facebook przyznał, że tylko w pierwszym kwartale tego roku zlikwidował z największego serwisu społecznościowego na świecie 2,19 mld fałszywych kont. W ostatnim kwartale ubiegłego roku liczba ta wynosiła zaś 1,2 mld, co sugerować może, że dramatycznie rośnie ilość fałszywych kont zakładanych na Facebooku. Dane te są dość szokujące, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że serwis posiada obecnie 2,38 mld aktywnych użytkowników miesięcznie. Firma podkreśla, że liczba kont zlikwidowanych przez nią w ostatnim czasie dramatycznie podskoczyła, ponieważ oszuści próbują tworzyć ogromne ich ilości jednocześnie. Przedsiębiorstwo dodało także, że z jego szacunków wynika, że pięć procent użytkowników aktywnych każdego miesiąca to fałszywe konta. Dokonując prostego obliczenia, wynika z tego, że obecnie w serwisie znajduje się ok. 119 mln fałszywych kont, które udało się utworzyć, obchodząc systemy Facebooka.

Dane te są dość szokujące, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że serwis posiada obecnie 2,38 mld aktywnych użytkowników miesięcznie.

Facebook

Firma Marka Zuckerberga stara się radzić sobie z problemem, działając na trzech polach: blokuje możliwość zakładania takich kont, usuwa je po ich zalogowaniu lub pozbywa się ich na późniejszym etapie. Jak widać to wciąż za mało, by całkowicie wyeliminować problem, którego skala wydaje się być ogromna. Alex Schultz, wiceprezes Facebooka ds. analityk, stwierdził, że choć liczba 2,19 mld zlikwidowanych w tym kwartale kont może wydawać się szokująca, firma musi skoncentrować się na rozpowszechnianiu się fałszywych kont, czyli tych pięciu procentach, którym udaje się obejść systemy serwisu. Schultz  podkreślił, że mają obecnie dwa cele odnośnie fałszywych kont: zapobieganie nadużyć z ich wykorzystaniem oraz dostarczenie ludziom narzędzi do dzielenia się za pomocą autentycznych kont. „Musimy odnaleźć odpowiedni balans pomiędzy tymi dwoma celami” - zauważył przedstawiciel Facebooka.

Firma opublikowała także najnowszy raport transparentności, który zawiera dane odnośnie odwołań i przywróconych treści. Facebook chwali się tu również możliwościami systemów opartych o sztuczną inteligencję, które na bieżąco wykrywają ponad 95 procent szkodliwych treści, zanim te zgłoszone zostają przez użytkowników, w tym spamu, fałszywych kont i propagandy terrorystycznej. Przedsiębiorstwo ma jeszcze sporo do poprawienia w zakresie mowy nienawiści, gdzie 6% procent tego typu treści jest automatycznie wykrywanych i usuwanych. To wzrost o 24 procent względem statystyk z ubiegło roku, jednak Mark Zuckerberg przyznał, że pomimo postępu, muszą być jeszcze skuteczniejsi w tym zakresie, ponieważ Facebook jest “odpowiedzialny za ochronę wolności ekspresji”, ale jednocześnie musi chronić użytkowników przed niebezpiecznymi treściami. Od przyszłego roku raporty transparentności mają ukazywać się co kwartał i obejmować także Instagram.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook zlikwidował w tym roku już przeszło 2 mld fałszywych kont

 0