Facebook zniesie zakaz pokazywania gołych piersi. Jest jednak haczyk...

Facebook zniesie zakaz pokazywania gołych piersi. Jest jednak haczyk...

Facebook i Instagram mają zezwalać swoim użytkownikom na pokazywanie nagich piersi, co jest ogromną zmianą w dotychczas stosowanej polityce. Problem w tym, że nie dotyczy to kobiet, a przynajmniej nie osób, które identyfikują się jako kobiety.

Rada Nadzorcza Meta – niezależny organ ekspertów, który dyrektor generalny Meta, Mark Zuckerberg, nazwał „Sądem Najwyższym” firmy w zakresie moderowania treści i zasad cenzury – nakazał Facebookowi i Instagramowi zniesienie zakazu wizerunków kobiet topless dla każdego, kto identyfikuje się jako osoba transpłciowa lub niebinarna. „Ten sam obraz przedstawiający kobiece sutki byłby zabroniony, gdyby został opublikowany przez kobietę cispłciową, ale dozwolony, gdyby został opublikowany przez osobę, która sama identyfikuje się jako osoba niebinarna” – zauważył zarząd w swojej decyzji. Osoba cispłciowa to taka, która jest zgodna ze swoją płcią biologiczną. 

Zgoda na pokazywanie piersi ma dotyczyć osób transpłciowych oraz niebinarnych, czyli takich, które nie uważają się za kobietę lub mężczyznę. Obecnie tylko mężczyźni (lub ci, których algorytm uzna za mężczyzn, bo nie muszą się przecież tak identyfikować) mogą pokazywać swoje sutki na zdjęciach, ale kobiety (te biologiczne, które czują się kobietami) już nie - oczywiście algorytm będzie musiał być teraz zmieniony.

Zmianę nastawienia wywołało uchyleniu zakazu publikowania dwóch postów na Instagramie przez parę, która określa się jako transpłciowa i niebinarna, pozując topless, ale zakrywając sutki. „Oba posty zawierają zdjęcia pary z nagim torsem i zakrytymi sutkami” – czytamy w komunikacie komitetu nadzorczego. „Podpisy pod zdjęciami omawiają transpłciową opiekę zdrowotną i mówią, że jeden z członków pary wkrótce przejdzie operację górnych części (usunięcie piersi), na którą para zbiera fundusze”. Posty zostały usunięte za pokazywanie piersi, ale po tym, jak para odwołała się od decyzji, rada nadzorcza przyjrzała się sprawie i stwierdziła, że ​​usunięcie było błędem.  „Nieustannie oceniamy nasze zasady, aby nasze platformy były bezpieczniejsze dla wszystkich”.

„Ograniczenia i wyjątki od zasad dotyczących kobiecych sutków są rozległe i zagmatwane, szczególnie jeśli dotyczą osób transpłciowych i niebinarnych. Wyjątki od tej polityki obejmują protesty, sceny porodów oraz konteksty medyczne i zdrowotne, w tym chirurgię na najwyższym poziomie i świadomość raka piersi” – czytamy w komunikacie, dodając, że „zagmatwane i słabo zdefiniowane” wyjątki sprawiają, że polityka „jest niewykonalna w praktyce”. ”

„W tym przypadku Rada stwierdza, że ​​polityka Meta dotycząca nagości dorosłych skutkuje większymi barierami w wyrażaniu opinii dla kobiet, osób transpłciowych i niebinarnych płciowo na jej platformach. Na przykład mają one poważny wpływ w kontekstach, w których kobiety mogą tradycyjnie chodzić z nagą klatką piersiową, a osoby, które identyfikują się jako LGBTQI+, mogą być nieproporcjonalnie dotknięte, jak pokazują te przypadki” – czytamy w komunikacie.

„Piersi kobiet cis zostały zseksualizowane. Jednak piersi nie są obiektami seksualnymi. Mają karmić dzieci, to pierwotny cel piersi” – powiedział Michel R. Huff, prawnik z Los Angeles, który wcześniej był lesbijką i stał się mężczyzną. „Gdy równoważymy interesy równych praw kogokolwiek z potencjalnymi lubieżnymi wybuchami innej osoby, nasze indywidualne prawa i wolności muszą przeważyć, w przeciwnym razie staniemy w obliczu śliskiego spadku w kierunku osłabienia innych zabezpieczeń prawnych”.

W 2013 r. serwis społecznościowy usunął fragmenty filmu dokumentalnego „Free The Nipple” o ruchu pozwalającym kobietom na topless w miejscach publicznych. Hashtag #FreetheNipple nabrał rozpędu po tym, jak Facebook zablokował zdjęcia publikowane przez niebinarną parę.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook zniesie zakaz pokazywania gołych piersi. Jest jednak haczyk...

 0