Fenghuang Raven: Ryzen Gaming? Tajemnicze APU z potężnym układem graficznym

Fenghuang Raven: Ryzen Gaming? Tajemnicze APU z potężnym układem graficznym

Do bazy wyników SiSoftware Sandra trafił nowy, niezwykle tajemniczy układ. To jednostka typu APU z niespodziewanie potężną kartą graficzną.

Jak wynika z odczytu diagnostycznego, tajemnicza konstrukcja jest dziełem AMD, a jej nazwa kodowa to Fenghuang Raven. W skład jednostki wchodzi czterordzeniowy procesor centralny o taktowaniu 2,4 GHz, który najprawdopodobniej wspiera technikę wielowątkowości współbieżnej SMT (osiem wątków), a także karta graficzna Vega 28 z 1792 procesorami strumieniowymi i 2 GB własnej pamięci graficznej, taktowana z częstotliwością 555 MHz. Podejrzewa się, iż chodzi o pojedynczy stos pamięci typu HBM2, pomimo odczytu wskazującego na 32-bitową magistralę, wynikającego najpewniej z błędu oprogramowania SiSoftware.

Czterordzeniowy i ośmiowątkowy Ryzen w zestawie z kartą Vega 28 (1792 SPU), a także 2 GB HBM2 - przyznajcie, to brzmi co najmniej intrygująco.

Jest kilka teorii na temat tego, czym w istocie może być przetestowany układ, ale z całą pewnością nie chodzi o typowo desktopowy model dla podstawki AM4. Połączenie bloku CCX wykorzystywanego w procesorach Ryzen z 28 blokami obliczeniowymi CU i stosem HBM2 wymaga bowiem powierzchni około 460mm2, a to przekracza możliwości wspomnianego socketu. Dlatego też wysnuto ciekawą teorię stworzenia nowej linii produktowej, Ryzen Gaming. Miałyby to być względnie wysokowydajne APU dla laptopów dedykowanych graczom. Nie wyklucza się ponadto teorii chipu tworzonego na specjalne zamówienie z myślą o konkretnym urządzeniu, np. nowym laptopie Apple albo nawet konsoli.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Fenghuang Raven: Ryzen Gaming? Tajemnicze APU z potężnym układem graficznym

 0