Film z... gry wideo zdobywa Oscara

Film z... gry wideo zdobywa Oscara

Minionej nocy odbyła się gala rozdania Oscarów. Tegoroczny plebiscyt okazał się przełomowy. Po raz pierwszy w historii statuetkę otrzymał film pochodzący z gry wideo. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wyróżniła "Colette", dokument stworzony na potrzeby Medal of Honor: Above and Beyond. Film zwyciężył w kategorii "najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny". Materiał powstał przy współpracy studia Respawn Entertainment oraz Oculus Studios. Początkowo został umieszczony w grze jako dodatek. Później można go było podziwiać na kilku festiwalach, a ostatecznie trafił na portal YouTube, gdzie obejrzycie go za darmo. Przedstawia on historię Colette Marin-Catherine, która podczas drugiej wojny światowej działała we francuskim ruchu oporu. W dokumencie śledzimy jej podróż do Niemiec, do obozu koncentracyjnego Mittelblau-Dora, w którym zginął jej brat. "Colette" wyreżyserował Anthony Giacchino.

Po raz pierwszy w historii Oscarów statuetkę otrzymał film stworzony na potrzeby gry wideo. Zawarty w Medal of Honor: Above and Beyond "Colette" uznano za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Medal of Honor: Above and Beyond to pierwszoosobowa gra akcji, stworzona z myślą o komputerach osobistych i o zabawie w VR. Gracz przenosi się w niej do okresu drugiej wojny światowej i wciela w agenta amerykańskiego wywiadu. Autorzy przygotowali kampanię fabularną, jak również tryb wieloosobowy. Zabawa toczy się w całości w wirtualnej rzeczywistości. Większość czasu spędzamy na strzelaniu do wroga. Poza bronią palną w potyczkach wykorzystujemy granaty czy przedmioty codziennego użytku. Co jakiś czas bierzemy udział w sekwencjach zręcznościowych oraz rozwiązujemy proste łamigłówki.

Podczas tegorocznej gali Oscarów miało miejsce także inne znamienne wydarzenie. Statuetkę dla najlepszego aktora otrzymał Anthony Hopkins, który został tym samym najstarszym laureatem w historii nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Ma 82 lata. Za najlepszy film jurorzy uznali w tym roku "Nomadland". Nominację do Oscara otrzymał Dariusz Wolski za zdjęcia do filmu Netfliksa "Nowiny ze świata", ale ostatecznie przegrał z Erikiem Messerschmidtem ("Mank").

Pokaż / Dodaj komentarze do: Film z... gry wideo zdobywa Oscara

 0