Fiński startup twierdzi, że jego chipy mogą zwiększyć wydajność CPU nawet 100-krotnie

Fiński startup twierdzi, że jego chipy mogą zwiększyć wydajność CPU nawet 100-krotnie

Fiński państwowy startup Flow Computing twierdzi, że jego nowy sprzęt może zwiększyć prędkość dowolnego procesora o rząd wielkości poprzez przetwarzanie równoległe. Technologia ta jest rzekomo skalowalna w przypadku większości urządzeń, architektur i oprogramowania. Firma planuje ujawnić szczegółowe informacje dotyczące tego, co nazywa „świętym Graalem” wydajności procesorów w sierpniu tego roku.

Flow Computing pozyskało około 4,3 miliona dolarów w formie kapitału podwyższonego ryzyka od skandynawskich przedsiębiorstw na realizację własnej technologii, która według niej może zwielokrotnić wydajność procesora. Firma twierdzi, że jej jednostki przetwarzania równoległego (PPU) mogą zapoczątkować rewolucyjną erę „CPU 2.0”.

Flow, spółka zależna fińskiego państwowego instytutu badawczego VTT, twierdzi, że procesory stały się najsłabszym ogniwem nowoczesnej architektury, prawdopodobnie nawiązując do maksymalnych szybkości zegara w ciągu ostatnich kilku dekad. PPU mogą rzekomo pomóc starszym i przyszłym procesorom pokonać ten problem, pomagając w efektywniejszej synchronizacji obciążeń.

Strona startupu wyjaśnia, że ​​przetwarzanie równoległe może ukryć opóźnienia, a tym samym zminimalizować ilość zmarnowanych cykli zegara.

Strona startupu wyjaśnia, że ​​przetwarzanie równoległe może ukryć opóźnienia, a tym samym zminimalizować ilość zmarnowanych cykli zegara. Dzięki dodatkowemu chipowi, który je wspiera, procesory mogą przełączać się między zadaniami znacznie szybciej przy tych samych specyfikacjach sprzętowych, co wcześniej.

Flow Computing

System Flow działa poprzez integrację PPU z matrycą procesora, więc technologia wymaga nowego sprzętu. Jeśli sprzedawcy zdecydują się zaryzykować, pierwsze urządzenia wyposażone w PPU pojawią się na rynku prawdopodobnie dopiero za kilka lat. Jednak każdy, kto chciałby skorzystać z PPU, nie musiałby radykalnie zmieniać swojego sprzętu ani oprogramowania. Chipy obsługują istniejące architektury, takie jak x86, ARM i RISC-V. Co więcej, oprogramowanie, które nie zostało przepisane z myślą o procesorach PPU, może spowodować podwojenie wydajności procesora. Ponowna kompilacja systemu operacyjnego lub biblioteki systemu programowania może zwiększyć wydajność nawet 100-krotnie. Narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, będące w fazie rozwoju, może pomóc programistom w maksymalnym wykorzystaniu jednostek PPU.

Flow Computing

Zmieniając liczbę rdzeni PPU, ulepszenia można zastosować w wielu różnych rodzajach sprzętu. Flow sugeruje, że 16-rdzeniowy PPU byłby idealny dla urządzeń mobilnych, 64-rdzeniowy dla komputerów PC i 256-rdzeniowy dla serwerów.

Chociaż przetwarzanie równoległe może rzekomo zwiększyć wydajność dowolnej aplikacji, firma wskazuje na sektory wschodzące jak sztuczna inteligencja i przetwarzanie w chmurze jako te, które najprawdopodobniej skorzystają na tym najbardziej. Więcej szczegółów technicznych będzie można poznać podczas wydarzenia Hot Chips 2024 na Uniwersytecie Stanforda, które odbędzie się w dniach 25–27 sierpnia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Fiński startup twierdzi, że jego chipy mogą zwiększyć wydajność CPU nawet 100-krotnie

 0