Firefox 127 już jest. Zobacz co nowego dodano do przeglądarki

Firefox 127 już jest. Zobacz co nowego dodano do przeglądarki

Mozilla wydała nową aktualizację przeglądarki Firefox. Wersja 127 wprowadza funkcje, które mogą przydać się podczas codziennego korzystania.

Przeglądarka Firefox doczekała się kolejnej aktualizacja. Wersja oznaczona jako 127 wprowadza kilka ciekawych i przydatnych funkcji. Mozilla informuje o dodaniu możliwości ustawienia automatycznego włączania Firefox przy uruchamianiu lub restartowaniu systemu Windows. Nowością jest także opcja zamknięcia wszystkich powielonych kart w oknie przeglądarki poprzez za pomocą polecenia "Zamknij zduplikowane karty", dostępnego z poziomu widżetu "Wyświetl wszystkie karty" na pasku kart lub w menu kontekstowym karty.

W nowej aktualizacji Firefoxa zadbano też o bezpieczeństwo. W przypadku Windowsa oraz macOS może być wymagane użycie metody logowania do systemu jeśli będziemy chcieli dostać się do zapisanych haseł w menedżerze haseł przeglądarki Firefox.

Przeglądarka Firefox w wersji 127 będzie również automatycznie ulepszać zdjęcia oraz nagrania audio i wideo z HTTP do HTTPS jeśli tylko te elementy są umieszczone na stronie HTTPS. Jeśli jednak elementy te nie obsługują HTTPS to nie będą ładowane.

W nowej aktualizacji Firefoxa zadbano też o bezpieczeństwo. W przypadku Windowsa oraz macOS może być wymagane użycie metody logowania do systemu jeśli będziemy chcieli dostać się do zapisanych haseł w menedżerze haseł przeglądarki Firefox. W praktyce oznacza to, że przeglądarka może poprosić nas o zalogowanie się za pomocą hasła do systemu operacyjnego, odcisku palca, skanu twarzy lub głosu jeśli taka funkcja będzie oczywiście włączona.

Pojawiło się też pewne usprawnienie dla systemu macOS. Domyślnie po linkach oraz niektórych innych elementach można poruszać się teraz za pomocą kart. Zastępuje to wcześniej domyślną opcję, w której wykorzystywana była nawigacja za pomocą klawiatury. Mozilla tłumaczy, że jest to lepsze rozwiązanie, ponieważ wpasowuje się w domyślne ustawienia na innych platformach. Zostawiono jednak możliwośc zmiany użytkownikom preferującym wcześniejsze rozwiązanie. Wystarczy odnaleźć odpowiedni checkbox w ustawieniach.

Mozilla informuje także o dużej aktualizacji w kwestii zrzutów ekranów. Od teraz funkcja ta umożliwia zapisywanie zrzutów w formatach SVG oraz XML oraz innych. Można też wykonywać zrzuty większej liczby stron i dodano nowe skróty klawiszowe. Oczywiście zmian jest więcej, choć te wydają się najbardziej interesujące z poziomu zwykłego użytkownika. Deweloperzy mogą jednak zainteresować się nowościami opisanymi tutaj.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Firefox 127 już jest. Zobacz co nowego dodano do przeglądarki

 0