Firefox 70 z nowymi funkcjami. Sprawdzimy kto nas śledzi w sieci

Firefox 70 z nowymi funkcjami. Sprawdzimy kto nas śledzi w sieci

Firefox od dłuższego czasu stara się zdobyć przychylność użytkowników internetu, stawiając na prywatność jako główną cechę, która odróżnia przeglądarkę Mozilli od konkurencji, a w szczególności dominującego w tym segmencie Chrome. O ile bowiem Google ma trudności z utrzymaniem balansu pomiędzy prywatnością użytkowników Chrome a zabezpieczeniem swoich przychodów z internetowych reklam, Mozilla wyraźnie postawiła w pierwszej kolejności na zachowanie prywatności osób korzystających z Firefoxa. Latem tego roku przeglądarka doczekała się już usprawnień w zakresie ochrony prywatności użytkowników poprzez blokowanie ich śledzenia, a funkcja ta została nawet domyślnie włączona w wrześniowej edycji Firefox 69. W przypadku najnowszej edycji swojej przeglądarki, Mozilla poszła jeszcze o krok dalej.

Firefox 70 pozwoli rzucić światło na zewnętrzne podmioty śledzące nas w sieci, a to za sprawą nowego dashboardu ochrony prywatności.

Firefox 70 z nowymi funkcjami. Sprawdzimy kto nas śledzi w sieci

O ile dotychczasowe funkcjonalności ochrony prywatności w Firefox koncentrowały się głównie na działaniach zakulisowych, Firefox 70 pozwoli rzucić światło na zewnętrzne podmioty śledzące nas w sieci, a to za sprawą nowego dashboardu ochrony prywatności, który zawiera szczegółowe informacje w tym zakresie. Domyślne poziom ochrony ustawiony jest na „standardowy”, ale możemy zdecydować się na włączenie wyższego poziomu, co jednak może wiązać się z tym, że niektóre strony nie będą działać poprawnie. By dostać się do wspomnianego panelu ochrony, wystarczy kliknąć w ikonkę tarczy w lewym rogu paska adresu. Znajdziemy tam pogląd aktywności z ostatniego tygodnia, z uwzględnieniem liczby zablokowanych „szpiegów” według ich typu. Co warto podkreślić, na chwilę obecną Firefox 70 blokuje nawet śledzenie cross-site na takich stronach jak Facebook czy Twitter, co powinno zredukować liczbę nadmiernie spersonalizowanych reklam w tych serwisach.

Z nowego dashboardu prywatności użytkownicy mogą dostać się także do funkcji Firefox Lockwise i Monitor. W tym wydaniu Lockwise otrzymało update zawierający generator haseł, jak również ściślejszą integrację z opcją Monitor, przez co użytkownicy będą zawiadamiani, jeśli ich dane pojawią się w wyciekach danych. To jednak nie jedyne nowości wprowadzone w nowej wersji przeglądarki Mozilli, ponieważ twórcy obiecują także szybsze ładowanie stron i lepszą współpracę z motywami systemu, odświeżony menedżer rozszerzeń, blokowanie automatycznego odtwarzania filmów z dźwiękiem czy wyłączenie opcji permanentnej aktywacji treści Flash. Więcej na temat nowości wprowadzonych w Firefox 70 dowiecie się ze strony producenta, skąd pobierze też najnowszą wersję tego oprogramowania.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Firefox 70 z nowymi funkcjami. Sprawdzimy kto nas śledzi w sieci

 0