Firefox będzie dalej wspierany na Windows 7, Windows 8 i 8.1

Firefox będzie dalej wspierany na Windows 7, Windows 8 i 8.1

Mozilla chce, aby Firefox dalej obsługiwał systemy Windows 7, Windows 8 oraz Windows 8.1. Na tę chwilę nie wiadomo jednak, jak długo przeglądarka będzie obsługiwać te wersje.

 

Microsoft porzucił wsparcie Windows 7 w styczniu 2020 roku. Użytkownicy mieli zatem 3 opcje: przesiąść się na nowszą wersję Windowsa, przejść na Linuksa lub zostać na niewspieranej siódemce. Z niedawnego raportu dotyczącego udziału poszczególnych Windowsów wynikało, że Windows 7 ma blisko 3%. Widać zatem, iż nadal istnieje pewna, całkiem liczna grupa użytkowników tego systemu.

Przyczyną dalszej obsługi starszych Windowsów jest to, że Mozilla nadal odnotowuje wysoką liczbę użytkowników.

Niestety brak wsparcia Microsoftu może oznaczać w niektórych przypadkach również koniec wsparcia przez twórców aplikacji. Na przykład przeglądarek opartych na Chromium, czyli m.in. Brave, Opery czy samego Chrome. Kontynuować wsparcie Windowsa 7, a także Windows 8 i 8.1 chce natomiast Mozilla. Członkowie organizacji ujawnili, że planują dalsze rozszerzenie wsparcia przeglądarki Firefox.

Podczas sesji Ask Me Anything przeprowadzonej na Reddicie przez Mozilla padło pytanie o wsparcie Firefoxa na Windows 7. Starszy dyrektor ds. zarządzania produktami w Mozilli używający na Reddicie pseudonimu ComprehensiveDoor643 stwierdził, że chcą dalej wspierać tę wersję systemu przez dłuższy czas. Kolejne pytanie dotyczyło systemów Windows 8 oraz Windows 8.1. Również i dla tych wersji wsparcie Firefoxa ma być przedłużone.

Przyczyną dalszej obsługi starszych Windowsów jest to, że Mozilla nadal odnotowuje wysoką liczbę użytkowników. W odpowiedzi na komentarz możemy przeczytać "Szczera odpowiedź jest taka, że ​​w tej chwili nie wiemy, ale pozornie rozsądne jest wspieranie tej usługi, dopóki poziom wykorzystania jest nadal wysoki." 

Nie wiemy tylko jednego - jak długo Firefox zachowa wsparcie tych systemów. Prędzej czy później Mozilla będzie musiała wypuścić ostatnią wersję. Prawdopodobnie będzie to wtedy, gdy liczba użytkowników Firefoxa korzystających z Windows 7, 8 i 8.1 spadnie poniżej pewnego poziomu.

Windows 7 debiutował w 2009 roku i ma tę przewagę, że działa na starszym sprzęcie. Nie wszyscy jednak widza potrzebę wymiany komputera tylko po to, aby wspierał najnowszą jedenastkę. Instalacja dziesiątki wydaje się za to nie do końca sensowna, bo Microsoft zdecydował już, że wsparcie tej wersji zakończy się w październiku 2025 roku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Firefox będzie dalej wspierany na Windows 7, Windows 8 i 8.1

 0