Firefox odetnie wsparcie Windows XP i Vista we wrześniu 2017

Firefox odetnie wsparcie Windows XP i Vista we wrześniu 2017

Wiele innych przeglądarek, w tym Google Chrome, nie oferuje już żadnych nowych aktualizacji dla użytkowników Windows XP i Visty. Do tego grona niedługo dołączy Mozilla z Firefoksem - już w przyszłym roku.

Od marca 2017 Mozilla zmieni cykl aktualizacyjny dla tych dwóch wiekowych już systemów operacyjnych Microsoftu. Pierwszym krokiem będzie przesunie ich użytkowników automatycznie do wersji o rozszerzonym wsparciu a we wrześniu całkowicie przestanie wprowadzać uaktualnienia zabezpieczeń.  Przeglądarka nadal będzie działać, zarówno na Windows XP, jak i Viście, jednak brak wsparcia oznacza, że będzie ona podatna na ataki z zewnątrz.

Użytkownicy Windows XP i Visty nie będą zatem mogli korzystać z najnowszych wersji Firefoksa ani Chrome'a. Internet Explorer w wersjach obsługiwanych przez XP i Vistę (czyli odpowiednio IE8 i IE9) także nie jest już wspierany, a więc posiadacze komputerów z tymi dwoma systemami operacyjnymi mają bardzo ograniczone alternatywy.

Według Net Marketshare, Windows XP i Vista mają łącznie niemal 10% udziału w  rynku systemów operacyjnych, co jest wartością niemałą. Brak wsparcia bezpieczeństwa ze strony wydawców systemów operacyjnych, a także przeglądarek może jednak sprawić, że te prehistoryczne już niemal systemy operacyjne będą w następnym roku wyparte.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Firefox odetnie wsparcie Windows XP i Vista we wrześniu 2017

 0