Firefox Preview - nowa przeglądarka internetowa Mozilli dla Androida

Firefox Preview - nowa przeglądarka internetowa Mozilli dla Androida

Mozilla zapowiedziała właśnie Firefox Preview, czyli kolejną generację swojej mobilnej przeglądarki internetowej dla Androida. Ta zastała już udostępniona dla zainteresowanych, ale trzeba pamiętać, że jest to preview, a na stabilną wersję przyjdzie nam poczekać do jesieni. Trzeba przy tym podkreślić, że jest to jeden z największych update’ów jaki kiedykolwiek otrzymała ta przeglądarka, a twórcy obiecują, że wprowadzone zmiany sprawiły, że ta stała się dużo szybsza od poprzednich wersji. Wszystko za sprawą nowego silnika GeckoView, który został zaimplementowany przez Mozillę w Firefox Preview. Dzięki temu wydajność ma tu być praktycznie na poziomie przeglądarek bazujących na Blink, takich jak Brave czy Chrome, ale co istotne Mozilli udało się zachować niezależność od silnika Google.

Twórcy obiecują, że wprowadzone zmiany w Firefox Preview sprawiły, że przeglądarka stała się dużo szybsza od poprzednich wersji.

Z wewnętrznych testów Mozili wynika, że Firefox Preview jest do dwóch razy szybszy od poprzedniej wersji Firefoxa dla Androida i pierwsze niezależne opinie na temat przeglądarki zdają się potwierdzać, że ta jest równie wydajna co mobilny Chrome. To jednak nie jedyne zmiany wprowadzone w tym oprogramowaniu, ponieważ Firefox Preview przynosi również zupełnie nowy minimalistyczny ekran startowy i pasek nawigacyjny w dolnej części. Ten okazuje się niezwykle przydatny, szczególnie w smartfonach z dużym ekranem, gdyż nie wymusza na użytkownikach gimnastyki palców tylko po to, by przejść do kolejnych stron. Zyskujemy też łatwe w dostępie przyciski Share i zakładki (Bookmark), które wyskakują z paska URL.

Poza tym, Moziila podkreśla, że współcześni użytkownicy chcą ochrony ich prywatności, dlatego też w Firefox Preview domyślnie włączona jest ochrona śledzenia, co oznacza, że natrętne trackery reklam są blokowane, co też przekłada się na szybszą pracę przeglądarki. Warto też wspomnieć o funkcji Kolekcji (Collections) - ta dostępna jest z poziomu ekranu startowego I pozwala nam na przechowywanie, organizowanie i dzielenie się naszymi kolekcjami stron internetowych. To sprawiać ma, że łatwiej będzie nam powrócić do tych stron na urządzeniach mobilnych. Moce przerobowe Moziili są jednak ograniczone, dlatego też do końca tego roku firma koncentrować będzie się na  Firefox Preview, gdyż przeglądarka ta stanowić ma fundament firmy na platformach mobilnych. Niestety oznacza to, że prace nad Firefox Focus zostają wstrzymane, ale wciąż korzystać możemy z tej przeglądarki, choć nie wiemy jeszcze jaka czeka ją przyszłość.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Firefox Preview - nowa przeglądarka internetowa Mozilli dla Androida

 0