Firefox ze wsparciem dla NVIDIA RTX Video. Co daje wykorzystanie tej techniki?

Firefox ze wsparciem dla NVIDIA RTX Video. Co daje wykorzystanie tej techniki?

Przeglądarka Firefox dostała nową funkcję. To NVIDIA RTX Video. Jej założenie jest proste - ulepszyć jakość wideo nagranych w niższej rozdzielczości lub/i z wykorzystaniem technologii SDR.

Firefox otrzymał właśnie ciekawą nowość, która ulepszy jakość filmów oglądanych w sieci. Użytkownicy będą teraz mogli skorzystać z techniki NVIDIA RTX Video. Jak na obecne czasy przystało, wykorzystuje ona sztuczną inteligencję. Kolokwialnie mówiąc, dzięki użyciu AI możliwe jest automatyczne zapewnienie lepszej jakości materiałów wideo. Technika ta działa w tle bez opóźnień, a do korzystania z niej wystarczy tylko jedno kliknięcie. Potrzebny jest jednak komputer wyposażony w kartę graficzną z rodziny GeForce RTX.

Kolokwialnie mówiąc, dzięki użyciu AI możliwe jest automatyczne zapewnienie lepszej jakości materiałów wideo.

Działanie NVIDIA RTX Video można opisać w dwóch punktach. Po pierwsze technika ta wykorzystuje sieć neuronową wytrenowaną z użyciem głębokiego uczenia. Najprościej mówiąc jej zadanie sprowadza się do analizy wideo nagranego w niższej rozdzielczości i przewidzenia tego, jak materiał powinien wyglądać, jeśli rozdzielczość byłaby wyższa. Kolejnym krokiem jest łączenie takiego obrazu z normalnie już przeskalowanym nagraniem. W efekcie uzyskiwane jest wideo o wyższej jakości. 

Sposób działania RTX Video

Z SDR do HDR

Drugi punkt dotyczy natomiast treści HDR. Tutaj również działa AI, jednak tym razem jej celem jest analiza wideo stworzonego w technologii SDR. Następnie do takiego materiału dodawane są informacje z zakresu dynamiki HDR10. Efekt? Ogólnie lepsze jakość obrazu, w tym poprawione szczegóły oraz intensywność kolorów.

Nie da się ukryć, że wiele nagrań w sieci było tworzonych w rozdzielczości 1080p lub niższej. Wiąże się to nie tylko z możliwościami sprzętowymi, ale również i zajmowanym miejscem. Mając do dyspozycji technologię NVIDIA RTX Video widz może zatem poprawić wygląd stworzonych już materiałów, co powinno być przydatne dla użytkowników dysponujących wysokiej jakości monitorami.

Przeglądarki internetowe to już nie tylko proste narzędzia służące do przeszukiwania internetu i łączenia nas z różnymi stronami. Twórcy prześcigają się celem zachęcenia użytkowników, aby ci wybrali właśnie ich propozycję. W efekcie dzisiejsze przeglądarki to naprawdę potężne i rozbudowane narzędzia oferujące bardzo często zestaw zaawansowanych funkcji, jak na przykład wbudowany w Edge Copilot.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Firefox ze wsparciem dla NVIDIA RTX Video. Co daje wykorzystanie tej techniki?

 0