Firma Team Group stworzyła konsumenckie moduły pamięci DDR5

Firma Team Group stworzyła konsumenckie moduły pamięci DDR5

Nie tak dawno firma Team Group poinformowała, że w 2021 roku będzie w stanie rozpocząć masową produkcję pamięci DDR5, skierowanych do tradycyjnego konsumenta, czyli upraszczając – użytkowników domowych. Nowe moduły mają przynieść wiele pozytywnych zmian w porównaniu z pamięciami DDR4 i mogą być, a prawdopodobnie nawet będą, kolejną małą rewolucją w segmencie komputerów tak stacjonarnych, jak i przenośnych. Co więcej, zarówno Intel, jak i AMD zapowiedziały, że ich kolejne platformy będą obsługiwać tego typu pamięci. Tymczasem teraz ta sama firma (Team Group) ogłosiła, że już stworzyła pierwsze, konsumenckie moduły pamięci DDR5 i wysłała jej do producentów płyt głównych – Asusa, MSI Gigabyte czy też ASRock – w celu przeprowadzenia walidacji, czyli po prostu sprawdzenia ich możliwości i przetestowania, czy są one zgodne ze specyfikacją.

Firma Team Group stworzyła pierwsze moduły pamięci DDR5 i wysłała je do walidacji.

Team Group DDR5

Plany Team Group są niezwykle ciekawe. Firma zapowiada, że stworzy między innymi moduł z serii ELITE, które przy pojemności 16 GB będą oferować taktowanie na poziomie od 4800 do nawet 5200 MHz. To zdecydowanie więcej niż dzisiaj oferują standardowe moduły DDR4. Jednak nie ma czemu się dziwić, w teorii pamięci DDR5 mają osiągnąć zegary nawet 8400 MHz. Co ciekawe, taki efekt możliwy jest do osiągnięcia przy jednoczesnym obniżeniu napięć ze standardowych 1,2 V do 1,1 V. Samo to powinno się przełożyć na niższe zużycie energii o około 10 procent. O ile w przypadku komputerów domowych nie ma to wielkiego znaczenia, tak w przypadku serwerów czy superkomputerów stanowi kolosalną różnicę. Każda oszczędność energii jest w takiej sytuacji nie do przecenienia. Jednak na tym nowości się nie kończą. Moduł DDR5 będą miały wbudowane ECC (Error Correction Code) i tym samym staną się jeszcze bardziej niezawodne.

Kolejnym usprawnieniem w przypadku pamięci DDR5 jest obsługa techniki o nazwie „Same bank Refresh”. W tym momencie wszystkie banki pamięci są odświeżane w tym samym czasie i procesor musi w tym momencie czekać, aż skończy się cykl i uzyska do nich dostęp. W przypadku nowych pamięci poszczególne banki będą odświeżane niezależnie od pozostałych, więc CPU szybciej będzie mógł uzyskać dostęp do potrzebnych mu w danym momencie informacji. To pozytywnie wpłynie między innymi na opóźnienia. Inna firma z tego segmentu – Micron – przewiduje, że DDR5 przyniesie mniej więcej 36-procentowy wzrost wydajności zegar w zegar w porównaniu z DDR4.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Firma Team Group stworzyła konsumenckie moduły pamięci DDR5

 0