Folia aluminiowa może poprawić sygnał waszego WiFi

Folia aluminiowa może poprawić sygnał waszego WiFi

Jeśli jesteście wystarczająco starzy, to możecie pamiętać jak Wasz ojciec owijał folią aluminiową antenę telewizora, by poprawić jakość sygnału na konkretnym kanale. Rezultaty takich zabiegów bywały bardzo różne, a TV po takim upiększeniu wyglądał jak jakieś kosmiczne urządzenie, ale okazuje się, że tego typu rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie także dziś.

Naukowcy z Dartmouth University odkryli, że folia aluminiowa nie tylko zwiększa zasięg, jakość odbioru oraz szybkość sygnału WiFi, ale może także zwiększyć bezpieczeństwo naszego routera. Warto jednak podkreślić, że opisywana przez nich metoda niewiele ma wspólnego z wysiłkami naszych ojców (poza folią oczywiście).  W tym przypadku zamiast bezpośrednio owijać antenę routera folią aluminiową, wykorzystywane jest rozwiązanie, które określone zostało jako WiPrint. To zakłada użycie odpowiedniej formy z wykorzystaniem drukarki 3D oraz termoplastycznego tworzywa, która następnie owijana jest wspomnianą folią. Taki element umieszczamy następnie wokół lub za anteną routera, w podobny sposób jak ukazane jest to na poniższym obrazku.

Naukowcy potwierdzili fakt dobrze znany już naszym ojcom kilkadziesiąt lat temu :)

Co istotne taki trójwymiarowy reflektor sygnału można kształtować w niemal dowolną formę, by pasował do każdego routera, dostosowując jego sygnał w precyzyjny sposób. Dla przykładu, możemy wydrukować taki, który blokować będzie sygnał przed oknami, ale zwiększy swój zasięg, prędkość i niezawodność w konkretnym pomieszczeniu. Co jednak najważniejsze, to rozwiązanie jest tanie i efektywne.   Wystarczy zainwestować ok. 35 USD w tego rodzaju reflektor odpowiadający naszym wymogom i warunkom, a rezultaty mają być lepsze niż w przypadku anten kosztujących tysiące dolarów. Tak przynajmniej twierdzi profesor Xia Zhou, który przewodzi temu projektowi. Jego zespół stworzył nawet specjalne oprogramowanie, w którym tworzone są kształty reflektorów pod naszą specyfikację, które następnie można wykorzystać w drukarkach 3D. Po wydruku wystarczy taki element jedynie owinąć folią. Software powinien wkrótce zostać udostępniony publicznie, jeśli więc borykacie się problemami z sygnałem WiFi, to może warto wypróbować to rozwiązanie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Folia aluminiowa może poprawić sygnał waszego WiFi

 0