Format M.2 odejdzie w niepamięć? Oto specyfikacja pamięci XFM

Format M.2 odejdzie w niepamięć? Oto specyfikacja pamięci XFM

Stowarzyszenie JEDEC wprowadziło nową specyfikację Crossover Flash Memory (XFM) dla pamięci NAND, zaprojektowaną w celu zastąpienia istniejącego formatu M.2. Jego znacznie mniejszy rozmiar może pomóc w implementacji wymiennej pamięci masowej do mniejszych urządzeń, które tradycyjnie były w stanie pomieścić tylko pamięć lutowaną, ale rozmiar nie jest jedynym atutem tej technologii.

Standard JEDEC JESD233 XFM Embedded and Removable Memory Device (XFMD) wykorzystuje interfejs logiczny NVMe na fizycznym interfejsie PCI Express, co oznacza, że ​​karty XFMD będą pojawiać się na ich urządzeniach hosta tak samo jak pendrive M.2. Chociaż standard wykorzystuje tylko jedną lub dwie linie, przepustowość PCIe Gen 4 nadal zapewnia znacznie wyższe prędkości przesyłania danych niż układy UFS (takie jak te na zdjęciu powyżej), lutowana pamięć eMMC i karty pamięci SD.

Stowarzyszenie JEDEC wprowadziło nową specyfikację Crossover Flash Memory (XFM) dla pamięci NAND, zaprojektowaną w celu zastąpienia istniejącego formatu M.2.

Format M.2 odejdzie w niepamięć? Oto specyfikacja pamięci XFM

Ten ostatni przykład jest istotnym punktem porównawczym, biorąc pod uwagę, że XFMD opisany w specyfikacji JEDEC mierzy zaledwie 18 × 14 × 1,4 mm, co oznacza, że jest porównywalny z rozmiarami karty microSD (15 × 11 × 2,1 mm). Stowarzyszenie przekonuje, że mniejszy standard umożliwiłby użycie w scenariuszach, które normalnie ograniczałyby się do lutowanej pamięci masowej, takich jak IoT i aplikacje wbudowane – chociaż zauważa również, że inne wysoce przenośne urządzenia skorzystałyby z nowego formatu, takie jak zestawy słuchawkowe VR, drony oraz ultramobilne laptopy.

Firma Kioxia, zajmująca się produkcją pamięci, opowiedziała się za nowym formatem, a starszy dyrektor Atasushi Inoue twierdził, że standard XFMD „będzie używany jako game changer dla częściowo wymiennych pamięci masowych w wielu urządzeniach elektronicznych i IOT, wykorzystując jego zrównoważoną wydajność, mały rozmiar i łatwość utrzymania". MediaTek również chwali XFM, chociaż opisał specyfikację jako umożliwiającą „nowe, rozszerzalne opcje pamięci masowej dla konsumentów”, w przeciwieństwie do poglądu Kioxia na semi-wymienne pamięci masowe.

Format M.2 odejdzie w niepamięć? Oto specyfikacja pamięci XFM

Jednak chociaż standard XFMD jest wystarczająco mały, aby potencjalnie zastąpić niektóre rozwiązania lutowane, PCIe pobiera więcej energii niż interfejs M-PHY obecnie używany w rozwiązaniach UFS, co może utrudnić implementację w ultraprzenośnych aplikacjach zasilanych bateryjnie. Ponadto w arkuszu danych nie ma wzmianki o pamięciach podręcznych DRAM, które są kluczowymi czynnikami wpływającymi na wydajność obecnych wysokowydajnych dysków SSD, a jeśli ich nie ma, nośniki XFMD mogą mieć trudności z odblokowaniem pełnej przewagi szybkości NVMe nad odpowiednikami UFS lub eMMC.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Format M.2 odejdzie w niepamięć? Oto specyfikacja pamięci XFM

 0