Fortnite uzależnia jak kokaina? Tak twierdzą rodzice, którzy pozwali Epic Games

Fortnite uzależnia jak kokaina? Tak twierdzą rodzice, którzy pozwali Epic Games

Fortnite cieszy się popularnością zwłaszcza wśród dzieci. Rodzice z Kanady pozwali Epic Games twierdząc, że ich pociechy uzależniły się od battle royala niczym od kokainy.

W 2019 roku kanadyjska firma prawnicza Calex Legal przygotowała pozew zbiorowy przeciwko Epic Games i jak donosi CTV News, sąd najwyższy kanadyjskiej prowincji Quebec dopuścił go po trzech latach. Gry są często uważane za uzależniające medium, a temat ten od lat wałkują różne grupy społeczne. Teraz taką tezę zawarto w pozwie zbiorowym, w którym napisano, iż uzależnienie od Fortnite podobne jest do uzależnienia od kokainy. Rodzice trójki dzieci grających w produkcję twierdzą, że na skutek uzależnienia od Fortnite ich dzieci padły ofiarą "psychologicznych, fizycznych i finansowych szkód". Przykładowy małoletni w ciągu dwóch lat spędził w grze osiem tysięcy godzin. Powodowie dodają, że Epic do stworzenia Fortnite korzystał z pomocy ekspertów od uzależnień.

Trójka rodziców z Kanady pozwali Epic Games twierdząc, że Fortnite uzależnia jak kokaina.

Studio ma nie informować ludzi o "ryzyku i niebezpieczeństwach związanych z graniem w Fortnite". Opiekunowie oskarżyli deweloperów również o "utrzymywanie dzieci w napięciu za sprawą obiecanych nagród oraz prestiżu". Chodzi o turniej, w którym do wygrania jest ponad 30 milionów dolarów. Jeden z graczy cytowany w pozwie, który kiedy założono sprawę miał 13 lat, rzekomo przeszedł od grania "kilka godzin tygodniowo do kilku godzin dziennie" w ciągu zaledwie dwóch lat i często gra do godziny pierwszej w nocy, natomiast pewien 10-latek kłóci się z rodzicami o dostęp do gry, przy czym jest bardzo agresywny i wulgarny. Chłopak wydał ponadto na wirtualną walutę w grze ok. 600 USD, choć nie wiadomo czy zrobił to za wiedzą i zgodą rodziców.

Autorzy pozwu na poparcie swoich tez przytaczają uznanie przez Światową Organizację Zdrowia "zaburzeń gier wideo jako choroby". Do dokumentów załączono także raport ekspertki od uzależnień Anity Ghadia-Smith, która porównała Fortnite do kokainy. Zatwierdzenie pozwu zbiorowego to dopiero początek procesu, ale jest to duży krok naprzód. Powodowie domagają się od Epic Games zadośćuczynienia, aczkolwiek nie wiemy, o jakie pieniądze chodzi. Firma ma teraz 30 dni, żeby złożyć odwołanie od decyzji sądu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Fortnite uzależnia jak kokaina? Tak twierdzą rodzice, którzy pozwali Epic Games

 0