Foxconn i Pegatron - najwięksi dostawcy Apple planują ekspansję do Meksyku

Foxconn i Pegatron - najwięksi dostawcy Apple planują ekspansję do Meksyku

Kilku azjatyckich producentów dokonało dywersyfikacji swoich łańcuchów dostaw, częściowo przenosząc linie produkcyjne do Indii, Wietnamu i Tajwanu. Trend ten rozpoczął się w wyniku wojny handlowej między USA a Chinami i przyśpieszył podczas pandemii koronawirusa. Teraz kolejnym pożądanym przez producentów miejscem stał się Meksyk. Trwająca od wielu miesięcy wojna handlowa między Chinami a USA, zachęciła gigantów technologicznych, takich jak Apple, Google, Amazon, Microsoft, Sony, Lenovo, Dell i HP do poszukiwania alternatywnych lokalizacji produkcyjnych. Cło na elektronikę wyprodukowaną w Chinach wpływa negatywnie na wyniki finansowe, a producenci OEM chcą być przygotowani na wszelkie przyszłe wydarzenia oddziaływające na gospodarkę tak jak Covid-19.

Dwóch z największych dostawców Apple, planuje przeniesienie części linii montażowych iPhone'ów do Meksyku, przenosząc produkcję bliżej rynku końcowego.

Większość firm preferuje przeniesienie produkcji do innych krajów azjatyckich, takich jak Wietnam, Indonezja, Tajwan, Tajlandia i Indie. Inne, takie jak Nintendo, Apple i Amazon, zaczęły już wytwarzać akcesoria i produkty z niższej półki poza Chinami. Jednocześnie Indie mają szansę stać się ośrodkiem produkcyjnym produktów z wyższej półki dzięki zwiększonym wysiłkom na rzecz budowy niezbędnej infrastruktury.  Według najnowszych doniesień co najmniej dwie azjatyckie firmy produkcyjne planują ekspansję do innej lokalizacji bliżej Stanów Zjednoczonych. Foxconn i Pegatron, którzy należą do największych partnerów Apple w łańcuchu dostaw, planują budowę nowych fabryk iPhone'a w Meksyku. 

Obaj producenci prowadzą negocjacje z pożyczkodawcami. Oczekuje się, że podejmą decyzje do końca roku. Foxconn posiada już pięć fabryk w Meksyku produkujących telewizory, dekodery, serwery i sprzęt medyczny. Plany te wpisują się w widoczny trend, w którym giganci produkcyjni starają się przenieść produkcję bliżej rynku końcowego. Rząd USA szukał sposobów, aby zachęcić firmy do przeniesienia produkcji do Stanów Zjednoczonych, Ameryki Łacińskiej lub na Karaiby. Jak dotąd wysiłki te przynosiły niewielkie efekty. Dodatkowo Foxconn chce rozpocząć małą działalność w swojej fabryce w Wisconsin, budując zautomatyzowane kawiarnie i wentylatory.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Foxconn i Pegatron - najwięksi dostawcy Apple planują ekspansję do Meksyku

 0