Niedawno informowaliśmy, że Foxconn wycofał się z planów postawienia fabryki półprzewodników w Indiach, jednak sytuacja się dynamicznie zmienia. Gigant co prawda zrezygnował, ale ze współpracy z firmą Vedanta, jednak wciąż możliwe jest wybudowanie placówki, jednak z nowym partnerem.
Foxconn nie rezygnuje z Indii, ale zmienia partnera...
Według informacji podanych przez Economic Times, firma Foxconn prowadzi rozmowy z Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) oraz japońską firmą TMH Group w celu nawiązania partnerstwa technologicznego oraz joint venture mającego na celu uruchomienie jednostek produkujących półprzewodniki w Indiach. W międzyczasie rząd stanu Gudżarat prowadzi negocjacje z firmą Foxconn w sprawie fabryki półprzewodników. Te rozmowy mają miejsce kilka dni po tym, jak tajwański gigant zakończył planowane wspólne przedsięwzięcie z Vedantą. "Jesteśmy w kontakcie z wieloma potencjalnymi inwestorami, w tym z Foxconn... Gudżarat ma unikalną pozycję, aby przyciągnąć czołowych producentów układów scalonych" - powiedział Vijay Nehra, sekretarz departamentu nauki i technologii w Gudżaracie.
Foxconn wciąż planuje poważne inwestycje w Indiach. Firma będzie starać się o dotacje i szuka partnera, a jednym z kandydatów jest TSMC.
Decyzja o zakończeniu wspólnego przedsięwzięcia (JV) była porażką wizji premiera Narendry Modiego, który dążył do ustanowienia Indii jako centrum produkcji półprzewodników. Jednak później Foxconn ogłosił, że sam złoży wniosek o dotacje w Indiach i poszukuje nowych partnerów. Premier Modi stawia produkcję chipów jako priorytetowy cel w dążeniu do "nowej ery" w produkcji elektroniki, jednak do tej pory jego plany się nie zrealizowały.
Indie chcą konkurować z Chinami.
Trzy firmy składały wnioski o dotacje w ubiegłym roku - Vedanta-Foxconn JV, IGSS Ventures z siedzibą w Singapurze oraz globalne konsorcjum ISMC, z Tower Semiconductor jako partnerem technologicznym - ale jak dotąd nie podpisano żadnej umowy. Odłączając się od JV w wtorek, Foxconn oświadczył, że "obie strony uznały, że projekt nie rozwija się wystarczająco szybko" i że istnieją inne "trudne przeszkody, których nie udało się płynnie pokonać", nie podając więcej szczegółów. Obawy dotyczące finansów Vedanty doprowadziły do wycofania się Foxconna z JV.
Rząd Indii pracuje nad strategiami wspierającymi przemysł produkcji chipów. W zeszłym roku stworzył fundusz o wartości 10 miliardów dolarów, aby przyciągnąć więcej inwestorów do sektora i stać się mniej zależnym od zagranicznych producentów chipów. Sztandarowy program premiera Modiego „Make in India”, który rozpoczął się w 2014 r., ma na celu przekształcenie kraju w globalne centrum produkcyjne, które będzie rywalizować z Chinami.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Foxconn jednak chce stawiać fabryki w Indiach. Trwają rozmowy z... TSMC