Framework zapowiada modularny laptop. Koniec z wymianą laptopa co kilka lat?

Framework zapowiada modularny laptop. Koniec z wymianą laptopa co kilka lat?

Wywodząca się z San Francisco firma Framework ogłosiła swój pierwszy produkt, Framework Laptop, który zapowiada się naprawdę intrygująco. Jest to bowiem modularny notebook, który zawiera wiele modułowych, wymiennych części z opcją upgrade’u. Producent chwali się, że sprzęt został zaprojektowany tak, aby umożliwić użytkownikowi ciągłe korzystanie z komputera bez konieczności wymiany modelu na nowy co kilka lat. Laptop Framework ma obudowę z frezowanego aluminium o grubości 15,8 mm, a całość waży tylko 1,3 kg. Sprzęt posiada 13,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2256 × 1504 pikseli, proporcjach 3: 2 i maksymalnej jasności 400 nitów. Do tego otrzymujemy kamerę internetową 1080p60, baterię o pojemności 55 Wh i klawiaturę ze skokiem klawiszy 1,5 mm. Laptop jest napędzany przez trzy procesory Tiger Lake do wyboru, a konkretnie Intel Core i5-1135G7, i7-1165G7 lub i7-1185G7, wszystkie z grafiką Intel Xe.

Framework Laptop to modularny notebook, który zawiera wiele modułowych, wymiennych części z opcją upgrade’u.

Co jednak najciekawsze w tym przypadku, laptop Framework nie ogranicza się do kombinacji CPU/GPU, którą otrzymujemy w trakcie zakupu. Płyta główna, na której znajduje się procesor, oferuje możliwość upgrade’u, więc można ją wymienić na inną z nowszym, szybszym procesorem, gdy taka opcja pojawi się w przyszłości. Urządzenie posiada również system kart rozszerzeń, który pozwala użytkownikowi zamienić porty z boku laptopa. Możemy wybierać spośród USB-A, USB-C, HDMI, DisplayPort, microSD, szybkich kart rozszerzeń 250 GB/1 TB, wzmacniaczy słuchawkowych itd. Co najlepsze, sprzęt pozwala je dowolnie wymieniać i umieszczać po dowolnej stronie laptopa. Możemy także zmienić między innymi język i układ klawiatury, kolor magnetycznie mocowanej ramki wyświetlacza, pamięć wewnętrzną, pamięć RAM i kartę Wi-Fi. Części, takie jak wyświetlacz, bateria i klawiatura, również można łatwo wymienić, a kod QR wydrukowany na tych komponentach, ułatwi nam znalezienie zamienników dla każdej części.

Framework pozwoli również innym tworzyć i sprzedawać kompatybilne moduły do ​​laptopa za pośrednictwem jego Framework Marketplace. W przeszłości jednak już kilkukrotnie widzieliśmy podobne próby, choćby modularnych smartfonów opartych na podobnym pomyśle i jeśli producent sam nie zadba o wymienne moduły, to raczej trudno będzie liczyć na innych. Laptop Framework będzie dostępny wstępnie skonfigurowany z zainstalowanym systemem Windows 10 Home lub Pro. Opcjonalnie można się zdecydować na zakup części w ramach edycji DIY (zrób to sam) Framework Laptop, gdzie otrzymamy zestaw modułów, pozwalających zbudować własną konfigurację. Premiera laptopa planowana jest latem i więcej szczegółów, w tym ceny, specyfikacje itd., otrzymać mamy w kolejnych tygodniach. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Framework zapowiada modularny laptop. Koniec z wymianą laptopa co kilka lat?

 0