Francja wyrzuca Office 365 i Google Workspace ze szkół

Francja wyrzuca Office 365 i Google Workspace ze szkół

Francuski minister edukacji narodowej poinformował, że bezpłatne wersje Microsoft Office 365 i Google Workplace nie powinny być używane w szkołach, a wszelkie dotychczasowe postępowania placówek zostaną zrewidowane. Działanie te pokrywają się obawami o przechowywanie danych w chmurze poza Europą, prywatność oraz konkurencyjność.

Francuzi postrzegają bezpłatna wersję Microsoft Office 365 jako formę nielegalnego dumpingu. Philippe Latombe, członek francuskiego Zgromadzenia Narodowego zapytał ministra edukacji, co zamierza zrobić w celu zapewnienia suwerenności danych przechowywanych w amerykańskiej usłudze chmurowej. W odpowiedzi  Ministerstwo Edukacji Narodowej stwierdziło, że „Oferty bezpłatnych usług są zatem co do zasady wyłączone z zakresu zamówień publicznych”, a  francuskie zamówienia publiczne wymagają „rozpatrzenia” – zapłaty.

Francja wyrzuca Microsoft Office 365 i Google Workplace ze szkół w obawie o przetwarzanie danych poza UE, prywatność i konkurencyjność, powołując się na przepisy RODO oraz unieważnienie Tarczy Prywatności USA-UE. Na podobny krok zdecydował się rząd Niemiec w 2019 roku.

Dotyczy to wszystkich  bezpłatnych ofert, takich jak Google Workspace for Education. Płatne wersje tych usług w chmurze mogłyby być opcją, gdyby nie zostały one już odrzucone z powodu obaw o bezpieczeństwo danych. Według francuskiego rządu, usługi w chmurze, które przechowują dane w USA, stoją w sprzeczności z europejskimi przepisami ochrony danych jak RODO i Schrems II (unieważnienie Tarczy Prywatności USA-UE, jako niespełniającej europejskich standardów, co potwierdza - orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2020 r. o międzygranicznym udostępnianiu danych. Do ​​podobnego wniosku w 2019 r. doszły Niemcy, wyrzucając Microsoft Office 365 ze szkół w Hesji.

W lipcu Microsoft zapowiedział Cloud for Sovereignty, usługę, która pozwoli klientom z sektora publicznego korzystać z usług chmurowych Microsoft w sposób zgodny z zasadami UE. Microsoft planuje również do końca 2022 r. wdrożyć swoją unijną granicę danych, zgodnie z którą dane klientów z UE będą przetwarzane bez sprzeczności z przepisami dotyczącymi danych. W zeszłym roku Google podjęło podobną inicjatywę, aby spełnić wymagania UE w zakresie ochrony danych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Francja wyrzuca Office 365 i Google Workspace ze szkół

 0