Francja planuje bezprecedensową inwigilację AI podczas Igrzysk Olimpijskich 2024

Francja planuje bezprecedensową inwigilację AI podczas Igrzysk Olimpijskich 2024

Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 we Francji nad bezpieczeństwem turystów ma czuwać monitoring wykorzystujący zaawansowane algorytmy tzw. sztucznej inteligencji.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku w Paryżu będą poligonem doświadczalnym.

Francuscy ustawodawcy zatwierdzili przepisy umożliwiające wykorzystanie nowych technologii sztucznej inteligencji do monitorowania społeczeństwa za pomocą kamer podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku w Paryżu. Wydarzenie zostanie wykorzystane jako test masowego nadzoru wideo opartego na sztucznej inteligencji. Jednocześnie rząd francuski zaznacza, że nie zostanie użyte rozpoznawanie twarzy do monitorowania i śledzenia społeczeństwa. Zamiast tego, zautomatyzowane systemy będą analizować nagrania pod kątem podejrzanych działań, takich jak podejrzane przedmioty, porzucone torby oraz nietypowe ruchy tłumu, czyli w zasadzie po fakcie...

Francuski monitoring będzie szukał podejrzanych aktywności, jak nietypowe ruchy tłumu, pozostawione torby. Rząd zapewnia, że nie będzie to w czasie rzeczywistym i bez rozpoznawania twarzy.

Monitoring z AI ma zapewnić bezpieczeństwo, ale są głosy przeciwko...

Zwolennicy ustawy twierdzą, że jest ona konieczna dla zapewnienia ochrony milionom turystów, którzy przyjadą do Paryża na igrzyska latem przyszłego roku. Zatwierdzenie wykorzystania technologii zostało przedłużone do grudnia i będzie obowiązywać podczas Pucharu Świata w Rugby, mimo że początkowo planowano je utrzymać do czerwca 2025 roku. Jednakże, pojawiły się pewne sprzeciwy wobec propozycji, głównie ze strony lewicowych posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy wyrazili swoje obawy w formie listu otwartego, kwestionując taktykę masowej inwigilacji.

„Francja ustanowiłaby precedens inwigilacji, jakiego nigdy wcześniej nie widziano w Europie, pod pretekstem igrzysk olimpijskich. Artykuł 7 tekstu będzie stanowił podstawę prawną do stosowania kamer wyposażonych w algorytmy do wykrywania określonych podejrzanych zdarzeń w przestrzeni publicznej” – czytamy w liście. „W Raporcie Parlamentu Europejskiego z 2021 r. w sprawie sztucznej inteligencji w prawie karnym i jej wykorzystaniu przez policję i organy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, poprzedzającym ustawę o sztucznej inteligencji, wezwaliśmy między innymi do „stałego zakazu stosowania zautomatyzowanej analizy … cechy ludzkie … oraz inne sygnały biometryczne i behawioralne”. Odpowiednie rozporządzenie jest obecnie negocjowane. W Parlamencie Europejskim jest większość za mocnym zakazem masowej inwigilacji biometrycznej w ustawie o AI. Dążąc do szybkiego uchwalenia ustawy umożliwiającej automatyczną analizę ludzkich sygnałów behawioralnych pomimo trwającego procesu UE, Francja podważa kontrolną i demokratyczną rolę Parlamentu Europejskiego. Artykuł 7 ustawy o igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich grozi kolizją z unijną ustawą o sztucznej inteligencji”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Francja planuje bezprecedensową inwigilację AI podczas Igrzysk Olimpijskich 2024

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł