Francja zamierza zablokować kryptowalutę Facebooka (Libra) w Europie

Francja zamierza zablokować kryptowalutę Facebooka (Libra) w Europie

Facebook od dłuższego czasu szykuje się do wypuszczenia własnej kryptowaluty, ale największy serwis społecznościowy na świecie co rusz napotyka na swojej drodze przeszkody, które utrudniają start tej inicjatywy. Niecały miesiąc temu Unia Europejska uruchomiła antytrustowe postępowanie wyjaśniające odnośnie tego projektu, a teraz francuski rząd zapowiedział, że nie może autoryzować kryptowaluty Libra na europejskiej ziemi, w związku z czym będzie ją blokował. Francja w ostatnim czasie często decyduje się na wojnę z amerykańskimi gigantami technologicznymi, więc nie dziwi, że tym razem obrała sobie za cel Facebooka. Pytanie tylko, jak do tej sprawy podejdą inne kraje Unii Europejskiej.

Francja w ostatnim czasie często decyduje się na wojnę z amerykańskimi gigantami technologicznymi, więc nie dziwi, że tym razem obrała sobie za cel Facebooka.

Francja zamierza zablokować kryptowalutę Facebooka (Libra) w Europie

Zabierając głos w czasie konferencji OECD w Paryżu, francuski minister finansów, Bruno Le Maire, wprost przyznał, że z ich punktu widzenia kryptowaluta Facebooka stanowi zagrożenie dla suwerenności rządowej. „Wszystkie obawy odnośnie Libra są bardzo poważne” - wyznał Le Maire, dodając „Chcę to powiedzieć z pełną stanowczością, w obecnych warunkach nie możemy autoryzować rozwoju kryptowaluty Libra na europejskiej ziemi”. Warto wspomnieć, że francuski minister praktycznie od początku jest otwarcie przeciwny Libra, od czerwca, kiedy tylko ujawniono ten projekt, podkreślając, że kryptowaluta może być wykorzystywana do prania brudnych pieniędzy, wspierania terroryzmu czy zdominować rynek. Facebook podkreślał wcześniej, że zaczeka z premierą Libra do czasu uzyskania zgody od stosownych organów, ale wygląda na to, że może się to nie udać i to nie tylko we Francji, ale w całej UE.

Warto wyjaśnić, że w odróżnieniu od walut nadzorowanych przez centralny bak, Libra kontrolowana ma być przez niezależną organizację non profit Libra Association z siedzibą w Szwajcarii. Facebook wraz z 27 innymi firmami (takimi jak PayPal, Visa czy Mastercard) są członkami założycielami Libra Association, a oficjalnym celem projektu jest zapewnie szybkich, tanich płatności i transferów pieniężnych dla ludzi na całym świecie. Facebook będzie musiał jednak zmierzyć się poważnymi przeszkodami zanim uda mu się urzeczywistnić ten cel, a ostry sprzeciw Francji może pogrzebać Libra, przynajmniej na rynku europejskim.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Francja zamierza zablokować kryptowalutę Facebooka (Libra) w Europie

 0