Francuzi ukarali Apple grzywną w wysokości 8 milionów euro

Francuzi ukarali Apple grzywną w wysokości 8 milionów euro

Francuska Krajowa Komisja ds. Informatyki i Wolności nałożyła na Apple karę grzywny w wysokości 8 milionów euro. Firma z Cupertino została ukarana za rzekome kolekcjonowanie danych użytkowników korzystających z App Store na iOS 14.6 bez ich zgody. Apple chce odwołać się od decyzji CNIL. Firma twierdzi, że ich system daje użytkownikom jasny wybór, czy chcą personalizowanych reklam.

Personalizowane reklamy nie są niczym nowym. Aby takie treści mogły być faktycznie dobrane pod indywidualne preferencje użytkownika, aplikacje muszą mieć dostęp do pewnych danych. Według Francuskiej Krajowej Komisji ds. Informatyki i Wolności (w skrócie CNIL), Apple zbierało informacje użytkowników korzystających ze sklepu App Store w systemie iOS 14.6 bez ich zgody. Dane te miały być wykorzystywane do kierowanych reklam. W związku z tym, CNIL nałożyło na firmę z Cupertino grzywnę w wysokości 8 milionów euro. Francuzi stwierdzili, że mimo, iż użytkownicy mieli możliwość wyłączenia personalizowanych reklam, dostanie się do tej funkcji wymagało przejścia przez wiele poziomów w menu. Bardziej istotne w tej sprawie wydaje się jednak to, że opcja była domyślnie włączona.

Francuzi stwierdzili, że mimo, iż użytkownicy mieli możliwość wyłączenia personalizowanych reklam, dostanie się do tej funkcji wymagało przejścia przez wiele poziomów w menu.

Aplikacje Apple

Istniała zatem bardzo duża szansa, iż konsumenci nie zdawali sobie w ogóle sprawy, że aplikacja zbiera ich dane. Apple planuje jednak odwołać się do decyzji CNIL, ponieważ - jak twierdzi - ich system daje użytkownikom jasny wybór, czy chcą personalizowanych reklam. Ponadto system ma nie śledzić użytkowników ani na stronach internetowych, ani w aplikacjach innych producentów.

To nie pierwszy raz, kiedy Francuzi nałożyli na Apple kary pieniężne. Oczywiście firma ma jeszcze szansę wyjść z całej tej sytuacji obronną ręką. Niemniej jednak, domyślne włączanie tego typu funkcji nie jest dobrze postrzeganą praktyką. Mało kto przed skorzystaniem z danej aplikacji wbudowanej w system przejdzie do ustawień i zapozna się z poszczególnymi opcjami.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Francuzi ukarali Apple grzywną w wysokości 8 milionów euro

 0