Free Software Foundation domaga się uwolnienia kodu Windows 7

Free Software Foundation domaga się uwolnienia kodu Windows 7

Free Software Foundation (FSF) - najważniejsza instytucja sponsorująca Projekt GNU, ta sama grupa, która stała za kampanią "grzechów" w Windows 7 w 2009 roku i zachęcają użytkowników do porzucenia Windows 7, zapoczątkowała teraz kolejną inicjatywę, która ma takie same szanse powodzenia jak poprzednia. Tym razem domagają się uwolnienia Windows 7 i wydania systemu jako bezpłatnego oprogramowania. FSF stworzyło petycję chcąc upcyklingu Windows 7. Nie da się ukryć, że już pierwszy akapit powinien przekonać Microsoft do otwarcia kodu źródłowego  systemu Windows 7 ;)  "14 stycznia system Windows 7 osiągnął swój oficjalny "koniec okresu użytkowania", kładąc kres aktualizacjom, a także dziesięcioletniej trującej edukacji, naruszania prywatności i zagrażania bezpieczeństwu użytkowników. Koniec cyklu życia systemu Windows 7 daje firmie Microsoft idealna okazję, aby cofnąć dawne zło i przetworzyć je w coś wartościowego" - czytamy w petycji.

Free Software Foundation stwierdziło, że skoro Windows 7 dotarł do kresu swojego życia, to Microsoft powinien udostępnić kod oprogramowania i zaoferować społeczności ten system za darmo. Komentarz chyba jest zbędny.

Większość użytkowników prawdopodobnie zgadza się, że Windows 7 wcale nie był taki zły, a z pewnością zmazał plamę na wizerunku Microsoftu i rozliczył za grzechy Windows Vista. Może FSF powinno domagać się uwolnienia Visty? Lepsze to niż nic. FSF zażądało od Microsoft wydania Windows 7 jako bezpłatnego oprogramowania dla społeczności do "studiowania i ulepszania" systemu. Petycja przytacza precedens w postaci aplikacji kalkulatora Microsoft na GitHub i twierdzi, że Microsoft nie ma "nic do stracenia", wypuszczając system operacyjny, który osiągnął koniec życia. Tyle że Microsoft ma wiele do stracenia.

Wciąż istnieją setki milionów komputerów z systemem Windows 7, z których wiele dotyczy klientów biznesowych lub korporacyjnych, którzy będą płacić za rozszerzone wsparcie. Microsoft oferuje płatną rozszerzoną pomoc techniczną dla systemu Windows 7 do 10 stycznia 2023 r. Rząd niemiecki zapłaci Microsoftowi 866000 USD za roczną przedłużoną obsługę 33 000 komputerów z systemem Windows 7,  a irlandzki minister zdrowia zgodził się zapłacić Microsoftowi około 1,1 mln EUR w ramach dodatkowych opłat za wsparcie w 2020 roku i będzie płacił za przedłużone wsparcie do co najmniej 2021 roku za nie mniej niż 46000 komputerów z systemem Windows 7. Co więcej, znaczna część kodu Windows 7 żyje w systemie Windows 10. Innymi słowy, szansa zobaczenia Windows 7 w repozytorium GitHub w najbliższym czasie jest mało prawdopodobna.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Free Software Foundation domaga się uwolnienia kodu Windows 7

 0