Producent chłodzenia, firma Frore Systems, ogłosiła pierwszy na świecie półprzewodnikowy system chłodzenia, przeznaczony do chłodzenia procesorów, procesorów graficznych i układów SoC działających w urządzeniach takich jak laptopy, konsole przenośne, tablety i inne. Konstrukcja coolera o nazwie AirJet nie wymaga żadnych wentylatorów, zamiast tego wykorzystuje fale ultradźwiękowe do przepuszczania powietrza przez urządzenie chłodzące. W rezultacie urządzenie jest niewiarygodnie cienkie i jest w stanie rozproszyć taką samą ilość ciepła jak coolery oparte na wentylatorach, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo niskiego zużycia energii i cichej pracy.
Frore Systems nie ogłosiło żadnych rzeczywistych komputerów wyposażonych w coolery półprzewodnikowe AirJet, ale firma współpracuje już z takimi gigantami jak Intel i Qualcomm, więc można się spodziewać, że laptopy oparte na procesorach tych producentów wykorzystają w przyszłości tę technologię.
Frore Systems współpracuje już z takimi gigantami jak Intel i Qualcomm, więc można się spodziewać, że laptopy oparte na CPU tych firm skorzystają z AirJet.
„Przyszłość wydajności i konstrukcji laptopów zależy od postępów w inżynierii termicznej” — powiedział Josh Newman, wiceprezes i dyrektor generalny ds. innowacji mobilnych w firmie Intel w komunikacie prasowym. „Ściśle współpracowaliśmy z Frore Systems, aby zintegrować AirJet z platformą Intel Evo. Cieszymy się, że możemy wprowadzić tę najnowocześniejszą technologię do otwartego ekosystemu komputerów PC”.
Firma oferuje dwa modele, AirJet Mini i AirJet Pro. Oba mają zaledwie 2,8 mm grubości i pobierają powietrze z czterech szczelin umieszczonych w górnej części urządzenia chłodzącego, które następnie trafiają do wnętrza coolera, gdzie maleńkie membrany wibrują z częstotliwościami ultradźwiękowymi, wypychając powietrze z jego boków.
Główną różnicą między Mini i Pro jest rozmiar i możliwości chłodzenia. Jak sama nazwa wskazuje, Mini jest mniejszym z tych dwóch, przeznaczonym do chłodzenia ultracienkich notebooków i tabletów. Mini charakteryzuje się całkowitym rozpraszaniem ciepła 5,25 W przy temperaturze 85°C na procesorze, przy maksymalnym zużyciu zaledwie 1 W mocy. Wersja Mini generuje 1750 paskali ciśnienia wstecznego i waży zaledwie 11 gramów, mierząc 27,5 mm szerokości i 41,5 mm długości.
Wariant Pro to nieco większy model, który przeznaczony jest chłodzenia większych (ale wciąż cienkich) mobilnych laptopów i mobilnych konsol do gier. Pro ma moc chłodzenia 10,5 W – przy tej samej temperaturze procesora wynoszącej 85°C, ale zużywa zaledwie 1,75 W mocy w szczytowym momencie. Pro ma takie samo ciśnienie wsteczne 1750 paskali, ale dzięki większej powierzchni 31,5 mm x 71,5 mm Pro może schłodzić znacznie więcej energii niż Mini. Pro jest nieco cięższy, bo waży 22 gramy i ma nieco wyższy profil audio, 24 dBA w porównaniu z 21 dBA dla Mini, ale w obu przypadkach mówimy o praktycznie niesłyszalnych systemach chłodzenia.
Firma przewiduje w notebookach zaprojektowanych z myślą o technologii AirJet kilka coolerów zamontowanych na radiatorze komory parowej. Z kolei płytka drukowana jest zaprojektowana tak, aby pomieścić podzespół i zapewnia kontakt procesora z komorą parową pośrodku.
Do wentylacji AirJet wymagany jest wlot i wylot powietrza tylko z tyłu obudowy notebooka. Pojedyncza duża szczelina wlotowa znajduje się w centralnej części laptopa - za wyświetlaczem i zasysa powietrze bezpośrednio do urządzeń AirJet. Gdy powietrze dotrze do rurek cieplnych komory parowej, AirJet wyrzuca gorące powietrze z dwóch mniejszych szczelin wylotowych otaczających szczelinę wlotową po prawej i lewej stronie obudowy notebooka.
Ten projekt rozwiązuje problemy z cyrkulacją powietrza w normalnych laptopach, z wlotami w dolnej części obudowy. Często zdarza się, że użytkownicy kładą laptopa na miękkiej powierzchni, takiej jak kanapa lub na swoich kolanach, co blokuje przepływ powietrza z dolnych wentylatorów. Ponieważ wloty i wyloty znajdują się w tym przypadku z tyłu laptopa, nie stanowi to problemu. Kolejną zaletą jest to, że chłodniejsza konstrukcja schłodzi powietrze wokół klawiatury notebooka, zapobiegając powstawaniu hotspotów na powierzchni.
W teoretycznym przykładzie 13-calowego notebooka bez wentylatora z pasywnym chłodzeniem o mocy 10 W chłodzenie AirJet zawierające cztery układy AirJet Mini byłoby w stanie podwoić moc chłodzenia notebooka, do 20 W - łącząc moc zarówno pasywnego chłodzenia, jak i półprzewodnikowych coolerów AirJets, bez zwiększania rozmiaru obudowy notebooka.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Frore prezentuje technologię AirJet. Chłodzenie, które może zrewolucjonizować urządzenia mobilne