Frore prezentuje technologię AirJet. Chłodzenie, które może zrewolucjonizować urządzenia mobilne

Frore prezentuje technologię AirJet. Chłodzenie, które może zrewolucjonizować urządzenia mobilne

Producent chłodzenia, firma Frore Systems, ogłosiła pierwszy na świecie półprzewodnikowy system chłodzenia, przeznaczony do chłodzenia procesorów, procesorów graficznych i układów SoC działających w urządzeniach takich jak laptopy, konsole przenośne, tablety i inne. Konstrukcja coolera o nazwie AirJet nie wymaga żadnych wentylatorów, zamiast tego wykorzystuje fale ultradźwiękowe do przepuszczania powietrza przez urządzenie chłodzące. W rezultacie urządzenie jest niewiarygodnie cienkie i jest w stanie rozproszyć taką samą ilość ciepła jak coolery oparte na wentylatorach, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo niskiego zużycia energii i cichej pracy.

Frore Systems nie ogłosiło żadnych rzeczywistych komputerów wyposażonych w coolery półprzewodnikowe AirJet, ale firma współpracuje już z takimi gigantami jak Intel i Qualcomm, więc można się spodziewać, że laptopy oparte na procesorach tych producentów wykorzystają w przyszłości tę technologię. 

Frore Systems współpracuje już z takimi gigantami jak Intel i Qualcomm, więc można się spodziewać, że laptopy oparte na CPU tych firm skorzystają z AirJet.

Frore prezentuje technologię AirJet. Chłodzenie, które może zrewolucjonizować urządzenia mobilne

„Przyszłość wydajności i konstrukcji laptopów zależy od postępów w inżynierii termicznej” — powiedział Josh Newman, wiceprezes i dyrektor generalny ds. innowacji mobilnych w firmie Intel w komunikacie prasowym. „Ściśle współpracowaliśmy z Frore Systems, aby zintegrować AirJet z platformą Intel Evo. Cieszymy się, że możemy wprowadzić tę najnowocześniejszą technologię do otwartego ekosystemu komputerów PC”.

Firma oferuje dwa modele, AirJet Mini i AirJet Pro. Oba mają zaledwie 2,8 mm grubości i pobierają powietrze z czterech szczelin umieszczonych w górnej części urządzenia chłodzącego, które następnie trafiają do wnętrza coolera, gdzie maleńkie membrany wibrują z częstotliwościami ultradźwiękowymi, wypychając powietrze z jego boków.

Główną różnicą między Mini i Pro jest rozmiar i możliwości chłodzenia. Jak sama nazwa wskazuje, Mini jest mniejszym z tych dwóch, przeznaczonym do chłodzenia ultracienkich notebooków i tabletów. Mini charakteryzuje się całkowitym rozpraszaniem ciepła 5,25 W przy temperaturze 85°C na procesorze, przy maksymalnym zużyciu zaledwie 1 W mocy. Wersja Mini generuje 1750 paskali ciśnienia wstecznego i waży zaledwie 11 gramów, mierząc 27,5 mm szerokości i 41,5 mm długości.

Wariant Pro to nieco większy model, który przeznaczony jest chłodzenia większych (ale wciąż cienkich) mobilnych laptopów i mobilnych konsol do gier. Pro ma moc chłodzenia 10,5 W – przy tej samej temperaturze procesora wynoszącej 85°C, ale zużywa zaledwie 1,75 W mocy w szczytowym momencie. Pro ma takie samo ciśnienie wsteczne 1750 paskali, ale dzięki większej powierzchni 31,5 mm x 71,5 mm Pro może schłodzić znacznie więcej energii niż Mini. Pro jest nieco cięższy, bo waży 22 gramy i ma nieco wyższy profil audio, 24 dBA w porównaniu z 21 dBA dla Mini, ale w obu przypadkach mówimy o praktycznie niesłyszalnych systemach chłodzenia. 

Firma przewiduje w notebookach zaprojektowanych z myślą o technologii AirJet kilka coolerów zamontowanych na radiatorze komory parowej. Z kolei płytka drukowana jest zaprojektowana tak, aby pomieścić podzespół i zapewnia kontakt procesora z komorą parową pośrodku.

Do wentylacji AirJet wymagany jest wlot i wylot powietrza tylko z tyłu obudowy notebooka. Pojedyncza duża szczelina wlotowa znajduje się w centralnej części laptopa - za wyświetlaczem i zasysa powietrze bezpośrednio do urządzeń AirJet. Gdy powietrze dotrze do rurek cieplnych komory parowej, AirJet wyrzuca gorące powietrze z dwóch mniejszych szczelin wylotowych otaczających szczelinę wlotową po prawej i lewej stronie obudowy notebooka.

Ten projekt rozwiązuje problemy z cyrkulacją powietrza w normalnych laptopach, z wlotami w dolnej części obudowy. Często zdarza się, że użytkownicy kładą laptopa na miękkiej powierzchni, takiej jak kanapa lub na swoich kolanach, co blokuje przepływ powietrza z dolnych wentylatorów. Ponieważ wloty i wyloty znajdują się w tym przypadku z tyłu laptopa, nie stanowi to problemu. Kolejną zaletą jest to, że chłodniejsza konstrukcja schłodzi powietrze wokół klawiatury notebooka, zapobiegając powstawaniu hotspotów na powierzchni.

W teoretycznym przykładzie 13-calowego notebooka bez wentylatora z pasywnym chłodzeniem o mocy 10 W chłodzenie AirJet zawierające cztery układy AirJet Mini byłoby w stanie podwoić moc chłodzenia notebooka, do 20 W - łącząc moc zarówno pasywnego chłodzenia, jak i półprzewodnikowych coolerów AirJets, bez zwiększania rozmiaru obudowy notebooka. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Frore prezentuje technologię AirJet. Chłodzenie, które może zrewolucjonizować urządzenia mobilne

 0