Fujitsu ogłasza następcę serwerowego procesora A64FX

Fujitsu ogłasza następcę serwerowego procesora A64FX

Podczas konferencji ActivateNow: Technology Summit, która odbyła się w Muzeum Historii Komputerów w Kalifornii w zeszłym tygodniu, przedstawiciel Fujitsu mimochodem wspomniał o nadchodzącym procesorze opartym na architekturze ARM, planowanym na 2027 r. Obecni dziennikarze postanowili pociągnąć pracownika firmy za język, aby uzyskać więcej szczegółów i dowiedzieli się, że firma opracowuje następcę A64FX o nazwie kodowej Monaka.

Fujitsu wprowadziło na rynek swój pierwszy wysokowydajny procesor obliczeniowy (HPC) ARM w 2019 roku. A64FX ma 48 rdzeni CPU o taktowaniu około 2 GHz i cztery dodatkowe rdzenie pomocnicze. Na pokładzie znajduje się ponadto 32 GB wbudowanej pamięci HBM2, a układ oferuje wiele innych funkcji HPC, w tym 512-bitowe instrukcje SVE. Prawie 160 000 procesorów A64FX napędza superkomputer Fugaku, który był najszybszym superkomputerem na świecie w latach 2020-2022, ale został pokonany przez Frontier napędzany przez CPU Epyc od AMD.

 Fujitsu opracowuje następcę procesora A64FX o nazwie kodowej Monaka.

Monaka

Monaka „będzie miał szerszy zakres funkcji i będzie bardziej energooszczędny” niż A64FX, powiedział przedstawiciel Fujitsu. „Zakres potencjalnych zastosowań jest szerszy niż w przypadku A64FX, który ma specjalne właściwości (np. interkonekty) charakterystyczne dla Fugaku”. Niektóre z tych cech obejmują strukturę połączenia D Tofu i limit 32 GB pamięci, której nie można rozszerzyć.

Efektywność energetyczna jest priorytetem przy projektowaniu Monaka. Fujitsu podkreśla, że „przyczyni się do realizacji neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla i zrównoważonego społeczeństwa” celu. Firma ma nadzieję, że procesor będzie co najmniej o 70 procent szybszy niż jego konkurenci w zadaniach AI i HPC, a jednocześnie będzie dwukrotnie efektywniejszy energetycznie.

Monaka

Japońska Organizacja Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO) wspiera Fujitsu w jej dążeniach na rzecz tworzenia bardziej energooszczędnych procesorów w ramach planu zmniejszenia zużycia energii przez japońskie centra danych o 40 procent do 2030 r. Dzięki tej inicjatywie Fujitsu przyczynia się również do wspólnego rozwoju innych energooszczędnych technologii, w tym niskonapięciowych akceleratorów i fotonicznych kontrolerów interfejsu sieciowego (NIC).

Procesory oparte na ARM okazują się popularnym wyborem w krajach, które zachęcają do zrównoważonego rozwoju. Tego typu układy są z natury bardziej efektywne niż alternatywy x86, a Amazon, Google i NVIDIA inwestują w zastosowanie ich do obciążeń HPC.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Fujitsu ogłasza następcę serwerowego procesora A64FX

 0