G.Skill i ASUS pobili rekord częstotliwości taktowania pamięci RAM

G.Skill i ASUS pobili rekord częstotliwości taktowania pamięci RAM

Kingston i MSI nie nacieszyli się długo rekordem częstotliwości taktowania pamięci DDR5, bo tak jak przewidywaliśmy, nie musieliśmy długo czekać na jego pobicie. Tym razem na prowadzenie wysunęli się G.Skill i ASUS. Pytanie na jak długo?

Nowy rekord DDR5: 12 112 MHz

Nowy rekord częstotliwości DDR5 to imponujące 12 112 MHz (MT/s, czyli mega-transferów na sekundę). Wynik ten osiągnął overclocker o pseudonimie „Safedisk” przy użyciu modułu pamięci G.Skill Trident Z5 RGB DDR5 zainstalowanego na płycie głównej ASUS ROG Maximus Z890 Apex, w połączeniu z najnowszym procesorem Intel Core Ultra 9 285K. Rekord został oficjalnie zgłoszony do HWBOT i CPU-Z, co potwierdza jego autentyczność.

Nowy rekord częstotliwości DDR5 to imponujące 12 112 MHz (MT/s, czyli mega-transferów na sekundę).

G.Skill, w swoim komunikacie prasowym, podkreślił, że osiągnięcie to „pokazuje wyjątkowe możliwości podkręcania pamięci w najnowszych procesorach Intel Core Ultra z serii 200 K, płytach głównych Z890 i pamięciach DDR5 firmy G.Skill”. Przed tym rekordem, najszybszy wynik należał do overclockera Kovana Yanga, który na początku tego tygodnia uzyskał 12 108 MHz, korzystając z modułów Kingston oraz płyty MSI. G.Skill i ASUS zaledwie minimalnie wyprzedzili konkurencję, co przypomina zaciętą rywalizację sportową, gdzie o zwycięstwie decydują ułamki sekund.

DDR5: 12 112 MHz

Ekstremalne podkręcanie z chłodzeniem ciekłym azotem

Trzeba jednak zauważyć, że tak ekstremalne prędkości możliwe są tylko dzięki chłodzeniu ciekłym azotem (LN2). To specjalistyczna technika stosowana niemal wyłącznie w profesjonalnym overclockingu, daleka od praktycznych rozwiązań do codziennego użytku, ale niezbędna dla osiągania tak wysokich częstotliwości pamięci.

CUDIMM: Rewolucja w stabilności i wydajności

Na horyzoncie pojawiają się jednak nowe technologie, które mogą zbliżyć rekordowe osiągi do użytkowników domowych. Przełomem w tym zakresie są moduły CUDIMM (Clock Unbuffered Dual Inline Memory Modules), wyposażone w mały układ scalony CKD na płytce drukowanej (PCB). Dzięki niemu generowane są sygnały dla pamięci, co znacznie zwiększa stabilność i pozwala osiągać wyższe częstotliwości przy bardziej przystępnych metodach chłodzenia.

G.Skill zapowiedział już zestaw pamięci DDR5-9600 o pojemności 48 GB (2 x 24 GB), który może osiągać tak wysokie prędkości przy standardowym chłodzeniu powietrzem. Można zatem przypuszczać, że na rynku wkrótce pojawią się komercyjne zestawy pamięci DDR5, które przekroczą barierę 10 000 MHz, a być może jeszcze szybsze.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: G.Skill i ASUS pobili rekord częstotliwości taktowania pamięci RAM

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł