G.Skill przełamuje barierę 5 GHz dla pamięci DDR4 chłodzonych powietrzem

G.Skill przełamuje barierę 5 GHz dla pamięci DDR4 chłodzonych powietrzem

Kiedy pierwsze moduły pamięci DDR4 debiutowały pod koniec 2014 roku, ich wydajność daleka była od oczekiwań entuzjastów, podobnie zresztą jak opóźnienia czy taktowania. Dziś sytuacja wygląda już jednak zgoła inaczej, a G.Skill przełamało właśnie kolejną barierę.

Tajwański producent pochwalił się właśnie kolejnym rekordem, czyli przekroczeniem granicy 5 GHz częstotliwości taktowania pamięci DDR4 z wykorzystaniem konwencjonalnego chłodzenia. Do tej pory uzyskanie 5 GHz wymagało użycia chłodzenia ciekłym azotem lub innych ekstremalnych sposób obniżania temperatury, natomiast G.Skill udowodniło, że jest to możliwe tylko z wykorzystaniem powietrza. Warto też wspomnieć, że firma osiągnęła ten rezultat nie tylko z pomocą chłodzenia powietrza, ale i korzystając z dwukanałowej konfiguracji pamięci. Do tego celu posłużono się platformą testową składającą się z procesora Intel Core i7-8700K, płyty głównej Z370 Carbon AC oraz zestawu DDR4 2x 8 GB z serii Trident Z RGB.

G.Skill pobiło kolejny rekord taktowania pamięci RAM, tym razem o tyle imponujący, że z wykorzystaniem standardowego chłodzenia

Niestety na rynku nie znajdziemy jeszcze zestawów, które z miejsca oferowałyby częstotliwość taktowania 5000 MHz, ale wydaje się to już tylko kwestią czasu. Moduły Trident Z RGB wykorzystane w tym teście podkręcania zaprojektowano z myślą o pracy z prędkością 4700 MHz, więc do granicy 5 GHz nie pozostało zbyt wiele. Kolejnym celem G.Skill, ale także jego konkurentów, jest uzyskanie 5,5 GHz bez konieczności stosowania ekstremalnego chłodzenia. Co prawda granica ta złamana została przez tę firmę już w czerwcu zeszłego roku, kiedy także posłużono się modułami Trident Z RGB, ale wtedy nie obyło się bez ciekłego azotu. Warto jednak pamiętać, że trwają już prace nad pamięciami DDR5, które mogą nawet podwoić przepustowość poprzedników. Co prawda ich specyfikacja czeka jeszcze na finalizację, ale Rambus zapowiedział już, że zamierza dostarczyć pamięci DDR5 dla serwerów już w przyszłym roku. Konsumenckie moduły zadebiutują więc zapewne najwcześniej w 2020 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: G.Skill przełamuje barierę 5 GHz dla pamięci DDR4 chłodzonych powietrzem

 0