GALAXY Z390 Gamer - prawdopodobnie najbrzydsza płyta główna na świecie

GALAXY Z390 Gamer - prawdopodobnie najbrzydsza płyta główna na świecie

Projektanci przeznaczonych dla graczy podzespołów i akcesoriów komputerowych wypracowali na przestrzeni lat dość charakterystyczne wzornictwo i zestawy cech, które powinien posiadać taki produkt. Bardzo często nie ma to żadnego związku z funkcjonalnością, ma zazwyczaj dostarczać wrażeń estetycznych. W obręb takiej estetyki gamingowej wchodzi oczywiście wszechobecne podświetlenie RGB LED i często ostre, agresywne kanciaste bryły. Najnowsza płyta główna Z390 Gamer wyprodukowana przez Galaxy, firmę przejętą w 2008 roku przez tajwańskiego producenta Palit, wychodzi jednak poza utarte schematy, za nic ma standardowe gamingowe wzornictwo i ciężko stwierdzić, czy jest to produkt, który mamy traktować na poważnie, czy też jest to żart i powinniśmy go oceniać w kategorii parodii.

Pomimo ciekawych możliwości, w tym konkretnym przypadku mamy nadzieję, że płyta ta pozostanie ciekawostką obecną jedynie na chińskim rynku.

Płyta Galaxy Z390 Gamer została stworzona z wykorzystaniem szarej i pomarańczowej kolorystyki. Płyta ta ma oczywiście dodatkowe podświetlenie RGB LED, które umieszczono w sekcji audio, slotach DIMM i pod osłoną portów IO. Podświetlenie jeszcze bardziej zaostrza, zamiast łagodzić (delikatnie mówiąc) krzykliwy wygląd konstrukcji. Zdawać się może, że projektant w swojej wizji chciał wykorzystać jak najwięcej kątów, a jak najmniej prostych linii. Jest to jeden z tych przypadków, gdzie mniej definitywnie oznacza więcej. A szkoda, bo choć wygląd jest kwestią indywidualnego odbioru klienta, to chyba mało kto kupił tę płytę za jej walory estetyczne i ekscytujący design. Jednego tej konstrukcji nie sposób odmówić - wzrok z pewnością przyciąga, ale nie w ten pożądany przez kupujących sposób. 

Płycie nie można zarzucić natomiast braku możliwości. Gdyby zrzucić z niej paskudne radiatory i maskownice, to pod spodem ujrzymy całkiem funkcjonalną konstrukcję. Mamy tu przyciski umieszczone na laminacie, wyświetlacz błędów, dodatkowe zasilanie 4-pin procesora, mające zwiększać możliwości podkręcania. Ciekawym dodatkiem jest zastosowanie chłodzenia VRM z wykorzystaniem rurki heatpipe. Mamy tu trzy sloty M.2, każdy z nich jest wyposażony w chłodzenie. W osłonę termiczną wyposażono tu nawet sekcję audio. Wszystkie sloty PCIe x16 są wzmacniane i mamy tu nawet 2 x 802.11ac WiFi. Co kierowało projektantami? Czy jest to sabotaż, czy też niezrozumiały dla nas eksperyment? Tego się zapewne nigdy nie dowiemy i w tym konkretnym przypadku mamy nadzieję, że płyta ta pozostanie jedynie ciekawostką obecną na chińskim rynku.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: GALAXY Z390 Gamer - prawdopodobnie najbrzydsza płyta główna na świecie

 0