GeForce GTX 1050 - NVIDIA prezentuje wersję z 3 GB pamięci

GeForce GTX 1050 - NVIDIA prezentuje wersję z 3 GB pamięci

Na początku maja pojawiły się przecieki na temat nowego, kolejnego już wariantu karty graficznej GeForce GTX 1050. Te okazały się prawdziwe, ponieważ NVIDIA właśnie rozszerzyła swoją ofertę o model wyposażony w 3 GB pamięci GDDR5.

Do tej pory na rynku ta seria bazująca na układach Pascal dostępna była w podstawowej wersji z 2 GB VRAM na pokładzie lub też w wariancie Ti z 4 GB. Tym samym nowy model wkomponuje się dokładnie pomiędzy te dwa produkty, ale jak potwierdził producent zastąpi na rynku kartę z 2 GB, a jego cena ma być identyczna jak poprzednika (niecałe 600 PLN). Co istotne, wcześniejsze doniesienia sugerowały, że nowy GTX 1050 będzie skierowany jedynie na chiński rynek, ale wygląda na to, że NVIDIA postawiła na szeroką dostępność i nie zamierza się w tym przypadku ograniczać jedynie do Państwa Środka. Sprzęt ten może więc okazać się ciekawą opcją dla graczy z mocno ograniczonym budżetem, którzy preferują mniej wymagające tytuły, choćby z gatunku MOBA czy MMO (jak również esportowe produkcje), a niekoniecznie najnowsze gry AAA (chyba, że nie zależy im tak bardzo na jakości obrazu).

Zwiększenie ilości pamięci GDDR5 nie jest jedyną zmianą w stosunku do podstawowego modelu

Jeśli zaś chodzi o specyfikację, to zwiększenie ilości pamięci GDDR5 nie jest jedyną zmianą w stosunku do podstawowego modelu. Znajdziemy tu również więcej rdzeni CUDA (768 vs 640), a przyspieszeniu uległy również częstotliwości taktowania GPU. Bazowa prędkość wynosi w tym przypadku 1392 MHz, a w trybie Boost wzrasta ona do 1518 MHz, kiedy to w 2 GB wariancie jest to odpowiednio 1354 MHz i 1455 MHz. Niestety zwiększenie częstotliwości taktowania i dodanie 1 GB VRAM wiąże się z pewnymi kosztami i w tym przypadku NVIDIA postawiła na jedynie 96-bitową magistralę pamięci, zamiast 128-bitowej z poprzedniej wersji. Skutecznie redukuje to przepustowość do 84 GB/s z poziomu 112 GB/s, który oferował 2 GB model.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce GTX 1050 - NVIDIA prezentuje wersję z 3 GB pamięci

 0