GeForce GTX 1060 z pamięcią GDDR5X rozczarowuje? Szczegóły specyfikacji

GeForce GTX 1060 z pamięcią GDDR5X rozczarowuje? Szczegóły specyfikacji

W obliczu braku gotowego następcy dla karty GeForce GTX 1060, NVIDIA postanowiła wypuścić nowy wariant tego modelu z pamięciami GDDR5X, który zapewne pozwolić ma na rywalizację z nachodzącym Radeonem RX 590 od AMD w segmencie cenowym ok. 250 USD. Ten jest bardzo istotny w okresie gorączki przedświątecznych zakupów, bo większość graczy celuje właśnie w karty z tej półki cenowej, gdyż często oferują one najkorzystniejszy stosunek osiągów do ceny. Wprowadzenie kolejnej wersji GTX-a 1060 może wywołać jednak nieco zamieszania (karta ta dostępna jest już w kilku wariantach, w tym z 6 GB, 5 GB i 3 GB pamięci VRAM), ale najnowsze doniesienia prosto od partnerów NVIDII wskazują, że zastosowanie sufiksu TI byłoby tu nieuzasadnione, ponieważ pamięci GDDR5X prawdopodobnie nie przełożą się na wyższą wydajność, a przynajmniej nie bez OC i możemy mieć po prostu do czynienia ze zwykłem marketingowym zabiegiem lub też chęcią wyczyszczenia magazynów z nadwyżki układów GP104 stosowanych we flagowych kartach Pascal.   

Nowy GeForce GTX 1060 zapewnia przepustowość pamięci GDDR5X na poziomie tylko 211 GB/s, czyli mniejszej niż niektóre wersje GTX 1060 z VRAM typu GDDR5.

​​GeForce GTX 1060 z pamięcią GDDR5X rozczarowuje? Szczegóły specyfikacji

Kolejni producenci chwalą się już nowymi wersjami swoich kart i np. na stronie Gigabyte znajdziemy kartę produktową modelu GeForce GTX 1060 G1 Gaming D5X 6G. Co ciekawe, firma nie zdradza w tym przypadku szczegółów specyfikacji zastosowanych pamięci VRAM, ale zaprezentowana grafika wskazuje na obecność złącza SLI, które nie jest normalnie dostępne dla tej karty (jest to zapewne następstwo wykorzystania GPU GP104, ale nie mamy pewności, czy funkcja ta będzie aktywna). Więcej szczegółów ujawnił Palit, którego nowy GTX 1060 GamingPro OC+ oferuje 6 GB pamięci GDDR5X pracujących z prędkością tylko 8,8 Gb/s (8800 MHz) i wciąż korzystających ze 192-bitowego interfejsu, co w ostateczności przekłada się na przepustowość rzędu 211,2 GB/s (tę wyliczamy, dzieląc wartość magistrali przez 8 i następnie mnożąc wynik przez prędkość pamięci).

GeForce GTX 1060 z pamięcią GDDR5X rozczarowuje Szczegóły specyfikacji

Trzeba przyznać, że jest to nieco rozczarowujące, ponieważ na rynku znajdziemy GeForce’a GTX 1060 6 GB z pamięciami GDDR5 o prędkości 9 Gb/s (przepustowość 216 GB/s), choć ten dostępny jest tylko na wybranych rynkach i wciąż dominuje wariant z pamięciami o prędkości 8 Gb/s. Nowa wersja z układami GDDR5X jest zaś nawet niżej taktowana niż odświeżony model z pamięciami 9 Gb/s, ale można mieć nadzieję, że oferuje dużo zapasu mocy i pozwoli rozwinąć skrzydła podczas podkręcania, tym bardziej, że partnerzy NVIDII przeważnie korzystają z chipów działających z prędkością 10 Gb/s, które bez problemów wykręcają się do 11 GB/s. Mimo wszystko szkoda, że Zieloni nie zdecydowali się dostarczyć karty, która fabrycznie zaoferuje wyższą wydajność względem bazowego modelu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce GTX 1060 z pamięcią GDDR5X rozczarowuje? Szczegóły specyfikacji

 0