GeForce GTX 1080 Ti z nowym rekordem w podkręcaniu

GeForce GTX 1080 Ti z nowym rekordem w podkręcaniu

Pobito rekord świata w podkręcaniu karty graficznej za pomocą ciekłego azotu! Na GTX 1080Ti FE (Founders Edition) uzyskano na rdzeniu aż 3024 MHz. Widać więc, że topowa karta Nvidii ma spory potencjał na podkręcanie przy użyciu ekstremalnych metod overlockingu.

GTX 1080 Ti to obecnie najwydajniejsza karta graficzna na rynku konsumenckim, która już przy standardowych ustawieniach wykazuje bardzo dobre osiągi. Oczywiście można ją jeszcze przyspieszyć, a potencjał na przetaktowanie, jak się okazuje, jest spory – szczególnie przy zastosowaniu niekonwencjonalnych metod chłodzenia, jak ciekły azot. Udowodnił to Vince "k|ngp|n" Lucido. Overclocker zmodyfikował GTX 1080 Ti FE w taki sposób, aby ominąć limity zasilania karty. W rezultacie udało mu się przyspieszyć procesor graficzny ze standardowych 1480 MHz aż do 3024 MHz. Nie wiadomo jednak, czy przy takich ustawieniach karta jeszcze stabilnie pracowała pod pełnym obciążeniem, gdyż nie ujawniono żadnych szczegółów na ten temat ani wyników z benchmarków. Pokazano jedynie zrzut ekranu pulpitu z programu GPU-Z, gdzie widzimy uzyskane zegary karty. Pamiętajcie, że podczas ekstremalnego podkręcania zarówno procesora, jak i karty graficznej ich żywotność znacznie spada, tak więc stosuje się to jedynie do ustanawiania rekordów. Dlatego też na co dzień nikt nie będzie używał w ten sposób podkręconego procesora.

Topowa karta Nvidii ma jeszcze spory potencjał na podkręcanie, który można wykrzesać przy wykorzystaniu niekonwencjonalnych metod chłodzenia.

Co ciekawe, przy takim zegarze GP102 na karcie 1080 Ti osiąga szybkość wypełniania 229,3 gigapikseli na sekundę oraz 583,7 gigatekseli na sekundę. Ponadto k|ngp|n podkręcił też układy pamięci RAM do poziomu 6 GHz, uzyskując tym samym jej przepustowość na poziomie 528,4 GB/s. Warto zauważyć, że wspomniany overclocker pobił dotychczasowy rekord zegara GPU, wynoszący 3012 MHz, osiągnięty na karcie Galax GeForce GTX 1060 HOF. Warto wspomnieć, że w ubiegłym tygodniu udało się podkręcić GTX 1080 Ti do wartości 2,5 GHz, dzięki czemu pobito rekord w popularnym benchmarku 3DMark. Widać zatem, że nowa karta ma spory potencjał na podkręcanie, ale tak wysokie wyniki można uzyskać jedynie przy zmodyfikowaniu karty i wykorzystaniu ciekłego azotu. W tym momencie nasuwa się pytanie - na jakie wyniki możemy liczyć w wersjach niereferencyjnych? W przypadku nadchodzących autorskich modeli taktowanie rdzenia ma wynosić w trybie Boost 1900-1950 MHz. Jednak producenci zostawią zapewne pewien zapas mocy w swoich modelach dla użytkowników, by ci mogli przyspieszyć o dodatkowe kilkanaście MHz dane modele. Dzięki czemu bez problemu pod obciążeniem powinniśmy uzyskać ponad 2000 MHz na rdzeniu graficznym.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce GTX 1080 Ti z nowym rekordem w podkręcaniu

 0