GeForce GTX 1170 będzie wydajniejszy od GeForce`a GTX 1080 Ti?

GeForce GTX 1170 będzie wydajniejszy od GeForce`a GTX 1080 Ti?

Wiele wskazuje na to, że NVIDIA szykuje się do zapowiedzi nowej generacji swoich kart graficznych, które według przecieków noszą nazwę kodową Turing. Liczne doniesienia sugerują, że ich ujawnienia spodziewać możemy się już w przyszłym miesiącu, nic więc dziwnego, że w sieci pojawia się coraz więcej informacji na temat serii GeForce GTX 11xx.

Tym razem w sieci pojawił się bardzo konkretny, ale i podejrzany przeciek. Mowa tu bowiem o wynikach karty GeForce GTX 1170 w popularnym benchmarku 3DMark, gdzie nadchodzący model przebija nawet obecnego flagowca Zielonych, czyli GeForce’a GTX 1080 Ti. Już na wstępie zaznaczam jednak, żeby podchodzić do tych rewelacji ze sporą dawką sceptycyzmu i dystansem, ponieważ kilka szczegółów studzi nasz optymizm, ale o tym za chwilę. Najpierw przyjrzyjmy się samych wynikom. Ujawnione zdjęcie zdradza, że chodzi tu o model GeForce GTX 1170 w wersji przygotowanej przez firmę EVGA, który przetestowano na platformie wraz z procesorem Intel Core i5-8600K. Sama karta wyposażona ma być w 16 GB pamięci GDDR6 obsługiwanych przez 256-bitową szynę, co wydaje się być bardzo prawdopodobne. Zdecydowane większe zdziwienie budzi natomiast częstotliwość taktowania GPU, która wynosi aż 2,5 GHz.

Zdjęcie, które pojawiło się na polskich forum jest bardzo obiecujące, ale z drugiej strony budzi wiele wątpliwości.

GeForce GTX 1170 będzie wydajniejszy od GeForce`a GTX 1080 Ti?

Dla porównania, karty NVIDII obecnej generacji (seria GeForce GTX 10xx) taktowane są wyraźnie poniżej 2 GHz (w przypadku GTX-a 1080 jest to 1607 MHz bazowo i 1733 MHz w trybie Boost) i nawet podkręcone wersje od partnerów Zielonych nie przekraczają tej granicy. Jeśli taki wynik rzeczywiście potwierdziłby się w rzeczywistości, to moglibyśmy mówić o bardzo dużym skoku. GeForce GTX 1170 uzyskał w teście FireStrike wynik graficzny na poziomie 29 752 pkt., czyli jakieś 5% wyższy od GeForce’a GTX 1080 Ti, tj. najwydajniejsze gamignowej karty na rynku, wykluczając serię Titan. W porównaniu do bezpośredniego poprzednika, czyli GeForce’a GTX 1070, mówimy nawet o 65% lepszym rezultacie. Tego typu zagrywka nie jest niczym nadzwyczajnym na rynku, ponieważ wystarczy przywołać choćby tegoroczne Ryzeny od AMD, gdzie model Ryzen 7 2700X okazał się wydajniejszy od zeszłorocznego Ryzena 7 1800X, praktycznie zastępując go jako flagowca i NVIDIA może obrać podobną drogę.

Specyfikacja NVIDIA GeForce 11 (GTX 1180, 1170, 1160) wg szklanej kuli - felieton

Do tej beczki miodu musimy jednak wrzucić łyżkę (albo nawet kilka) dziegciu, ponieważ kilka sygnałów wskazuje na to, że przeciek ten prawdopodobnie jest zwykłym oszustwem. Zacznijmy od tego, że zamiast tradycyjnego screenshota otrzymujemy zdjęcie ekranu i tego typu metody już wcześniej były wykorzystywane do tworzenia fake newsów. Po drugie, taktowanie 2,5 GHz wydaje się być zbyt wysokie jak na Turing, które okazać ma się Voltą, ale pozbawią rdzeni Tensor. Wciąż mówimy tu o 12 nm procesie technologicznym i jak słusznie zauważa WccfTech, nawet 2 GHz wydawałoby się tu bardzo optymistyczne. Co więcej, przedstawionego wpisu nie znajdziemy w sieciowej bazie danych 3DMarka, choć testujący mógł łatwo zablokować  dzielenie się wynikiem online. Bardziej zastanawia jednak, że 3DMark bez problemu zidentyfikował kartę jako GeForce GTX 1170, przed je premierą, co rzadko zdarza się w przypadku modeli, które nie zadebiutowały jeszcze na rynku. Poza tym nie mamy żadnych narzędzi do zweryfikowania tych informacji, więc nie pozostaje nam nic innego, jak tylko uzbroić się w nieco więcej cierpliwości i wyczekiwać zapowiedzi kolejnych GPU NVIDII, by przekonać się jak prezentować będą się one w rzeczywistości.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce GTX 1170 będzie wydajniejszy od GeForce`a GTX 1080 Ti?

 0