GeForce GTX 1180 dostrzeżony w popularnym benchmarku

GeForce GTX 1180 dostrzeżony w popularnym benchmarku

Od dłuższego czasu docierają do nas plotki na temat szykowanych przez NVIDIĘ domniemanych kart graficznych z serii GTX 1100, które mają być bezpośrednimi następcami poprzedniej generacji GeForce’ów, czyli modeli z serii GTX 1000. Te, podobnie jak najnowsze grafiki Zielonych, bazować mają na architekturze Turing, ale pozbawione mają być zarówno rdzeni Tensor dedykowanych obliczeniom sztucznej inteligencji i maszynowemu uczeniu (przydatne choćby w przypadku technologii DLSS), jak i rdzeni RT, które wykorzystywane są do obliczeń w ramach ray-tracingu, czyli śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Tym samym nowe karty byłyby takimi Turingami w wersji „lajt”, gdzie otrzymalibyśmy jedynie typowy wzrost wydajności, wynikający z przejścia na nową architekturę. Dzięki temu ich ceny miałyby być wyraźnie niższe od modeli RTX 2000, które, dotychczas były nieprzystępne cenowo dla przeciętnego gracza, choć RTX 2060 nieco zmienił ten obraz (wciąż jednak mówimy o produkcie za przeszło 1600 zł).

Nowe karty, z serii GTX 1100, mogą być Turingami w wersji „lajt”, gdzie otrzymalibyśmy jedynie typowy wzrost wydajności, wynikający z przejścia na nową architekturę, ale bez rdzeni RT i Tensor.

GeForce GTX 1180 dostrzeżony w popularnym benchmarku

Karty GTX 1100 od kilku tygodni pojawiają się w przeciekach od różnych partnerów NVIDII, a teraz model GeForce GTX 1180 dostrzeżony został przez redakcję niemieckiego portalu Hardwareluxx w bazie danych popularnego benchmarku GFXBench 4.0. Program bez problemu identyfikuje ID urządzenia, ale nie ujawnia specyfikacji grafiki, choć biorąc pod uwagę, że porównanie z wynikami RTX 2080 wskazuje praktycznie na identyczną wydajność, spodziewać można się, że GTX 1180 oferować będzie identyczną konfigurację rdzeni CUDA, jednostek teksturujących i rasteryzujących, a także pamięci GDDR6 (8 GB obsługiwane przez 256-bitową szynę). Spodziewać można się także bardzo zbliżonych, jeśli nie takich samych zegarów. Warto przy tym zaznaczyć jednak, że test GTX 1180 przeprowadzony został na systemie Linuks, a RTX 2080 na Windowsie.

GeForce GTX 1180 dostrzeżony w popularnym benchmarku

Wciąż nie mamy pewności, czy NVIDIA rzeczywiście zdecyduje się na wypuszczenie kart graficznych z serii GeForce GTX 1100 i dopóki nie otrzymamy jakiegoś solidniejszego potwierdzenia w tym temacie, radzimy podchodzić do tych doniesień jak do typowych plotek, czyli ze sporym dystansem. Kolejne przecieki zdają się jednak sugerować, że coś może być na rzeczy i zielona ekipa rzeczywiście może przedstawić tańsze alternatywy dla RTX-ów. Pytanie tylko, kiedy te miałyby zadebiutować na rynku, ponieważ firma wciąż nie czuje presji ze strony AMD i karty z rodziny Pascal ciągle stanowią wydajniejszą alternatywę dla Radeonów, natomiast bardziej wymagający gracze, którzy lubią mieć to, co najlepsze, mogą sięgać po nowe modele z obsługą ray-tracingu. Być może nadejście kart Navi od Czerwonych coś zmieni w tym temacie i seria GeForce GTX 1100 przechowywana jest przez NVIDIĘ jako as w rękawie i odpowiedź na nową generację produktów AMD.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce GTX 1180 dostrzeżony w popularnym benchmarku

 0