GeForce GTX Titan P na sierpniowym Gamescomie? - 16 GB pamięci HBM2

GeForce GTX Titan P na sierpniowym Gamescomie? - 16 GB pamięci HBM2

Zgodnie z praktykowanym w ostatnich latach cyklem wydawniczym, Nvidia przygotowuje się do zaprezentowania topowego akceleratora na rynek konsumencki, czyli Titana P. Wygląda na to, że premiera flagowca nastąpi już w dniach 17-24 sierpnia, na targach gier Gamescom odbywających się w Koloni. Spekuluje się, że Zieloni zabiorą na tę imprezę nie jednego, lecz dwa Titany różniące się ilością zainstalowanej pamięci.

Nvidia chce zaprezentować aż dwa Titany, różniące się podsystemem pamięci, a do tego trwają także prace nad jeszcze innym rdzeniem, najpewniej na potrzeby GTX-a 1080Ti.

Obydwa modele wykorzystają ponoć rdzeń GP100, znany z akceleratora obliczeń Tesla P100, a także pamięci HBM2. Tyle tylko, że bogatszy model ma posiadać cztery stosy VRAM, co przekłada się na 16 GB pamięci na 4096-bitowej magistrali, a uboższy - trzy stosy, a więc 12 GB pamięci na 3072-bitowej magistrali. Co ciekawe, identyczny podział dotyczy przytoczonego wcześniej akceleratora Tesla. Pomijając podsystem pamięci, nadchodzące Titany powinny być identyczne. Nie wiadomo jednak, czy Nvidia wykorzysta pełny rdzeń GP100 z 3584 procesorami CUDA FP32 i 1792 procesorami CUDA FP64, czy może lekko przytnie strukturę. Wszystko zależy zapewne od uzysku, jaki w tym momencie osiąga fabryka. Do Internetu wyciekła natomiast informacja o dwóch wtyczkach PCIe 8-pin i TDP w przedziale od 300 do 375 W.

Warto nadmienić, że Titan P z chipem Pascal GP100 nie jest jedynym wysokowydajnym produktem mającym rozszerzyć portfolio Nvidii. Od pewnego czasu wiadomo też od pracach nad układem GP102, który najprawdopodobniej będzie pozbawiony dedykowanych jednostek CUDA do operacji FP64 i pamięci HBM2, a zamiast tego otrzyma 3840 konwencjonalnych procesorów strumieniowych i moduły GDDR5X na 384-bitowej magistrali. Jeżeli Nvidia faktycznie planuje aż dwa Titany, to GP102 zapowiada się na optymalnego kandydata do napędzenia GTX-a 1080Ti.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce GTX Titan P na sierpniowym Gamescomie? - 16 GB pamięci HBM2

 0