GeForce MX450 to pierwsza karta graficzna NVIDII z obsługą PCIe 4.0

GeForce MX450 to pierwsza karta graficzna NVIDII z obsługą PCIe 4.0

Firma NVIDIA dość niespodziewanie zapowiedziała nową kartę graficzną z serii MX, wykorzystywaną w ultraprzenośnych laptopach, GeForce MX450. Co ciekawe, jest to pierwsza grafika tego producenta bazująca na interfejsie PCI Express 4.0, ale również pierwsza z segmentu MX, która wspiera pamięci GDDR6 i najprawdopodobniej oparta została na architekturze Turing. Dzięki temu oferować ma ona znacząco wyższą wydajność od swojego poprzednika, czyli GeForce MX350, który należy do rodziny Pascal, zapewniając szybszą edycję zdjęć i wideo oraz wsparcie dla gier. Ponadto nowa karta bezproblemowo współpracuje z techniką NVIDIA Optimus, zapewniając równowagę między długim czasem pracy na baterii a wydajnością. Ultraprzenośne laptopy z kartą GeForce MX450 będą dostępne od października od wiodących partnerów OEM firmy NVIDIA.

Jest to pierwsza grafika tego producenta bazująca na interfejsie PCI Express 4.0, ale również pierwsza z segmentu MX, która wspiera pamięci GDDR6 i najprawdopodobniej oparta została na architekturze Turing.

GeForce MX450 to pierwsza karta graficzna NVIDII z obsługą PCIe 4.0

Trzeba przyznać, że samo ujawnienie karty GeForce MX450 jest dość osobliwe. Nie dosyć, że producent wziął nas z zaskoczenia, to jeszcze nie zdradził zbyt wielu szczegółów i nie znamy nawet jej dokładnej specyfikacji. Producent chwali się jedynie, że zapewni znacząco wyższą wydajność względem zintegrowanych rozwiązań od Intela i AMD, ale jak sam zaznacza, osoby poszukujące lepszych osiągów powinny rozejrzeć się za czymś z kartą GeForce GTX/RTX na pokładzie. Nas interesuje jednak przede wszystkim, jaki skok zapewni MX450 względem poprzedników. Ostatnie generacje kart z tej serii raczej rozczarowywały, ponieważ Zieloni eksploatowali praktycznie te samą konstrukcję z rodziny Pascal przez trzy generacje (MX150, MX250 i MX350), często ograniczając się jedynie do podniesienia taktowania. W tym przypadku zmiany są już dużo większe, ponieważ otrzymujemy wsparcie dla pamięci GDDR6 (ale również GDDR5) i interfejsu PCIe 4.0, a przecieki sugerują także przesiadkę na architekturę Turing.

Jeśli przy przeciekach już jesteśmy, to portal NotebookCheck podawał niedawno, że MX450 bazować będzie na GPU TU117, który produkowany jest w oparciu o 12 nm proces technologiczny FinFET. Układ ten wyposażony ma być w 896 rdzeni CUDA, a jego bazowe taktowanie to 540 MHz. Pamięci powinny zaś pracować z prędkością 10 Gb/s, co z 64-bitową szyną przekłada się na przepustowość rzędu 80 GB/s (wersja z pamięcią GDDR5 będzie wolniejsza, gdyż VRAM osiągać ma tu 7 Gb/s, a przepustowość to 56 GB/s). TDP tej grafiki to podobno 25 W. Spodziewać mamy się także modelu GeForce MX430 z mniejszą liczbą rdzeni CUDA (pomiędzy 768 a 896). Jeśli zaś chodzi o wparcie dla PCIe 4.0, to nie stanowi ono w tym przypadku istotnego elementu, ponieważ nie przekłada się na wzrost wydajności. Ciekawi nas, jak MX450 wypadać będzie na tle zintegrowanych GPU w APU AMD oraz iGPU w układach Tiger Lake od Intela, które otrzymać mają już układy Xe.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce MX450 to pierwsza karta graficzna NVIDII z obsługą PCIe 4.0

 0