GeForce Partner Program pod lupą Komisji Europejskiej i FTC?

GeForce Partner Program pod lupą Komisji Europejskiej i FTC?

Program partnerski stworzony przez NVIDIĘ nie jest w stanie nawet na chwilę przestać pojawiać się w najświeższych informacjach. Ten kontrowersyjny program prawdopodobnie dostanie się pod obserwację Komisji Europejskiej i Federalnej Komisji Handu i to za sprawą internautów. 

Program GeForce Partner Program budzi skrajne emocje odkąd redakcja HardOPC opublikowała pierwsze informacje na ten temat.  Założeniem jest odsunięcie kart ze stajni AMD na boczny tor i zarezerwowanie marki gamingowej wyłącznie dla kart NVIDII. Jeśli jednak ktoś nie przystąpi do programu, może spotkać się z konsekwencjami, które postawią go w tyle za konkurencją, wliczając w to nawet ograniczenie dostaw GPU. Taka działalność w konsekwencji może ograniczyć wybór dla konsumentów, co mocno nie podoba się nie tylko fanom marki AMD. NVIDIA publicznie odparła te zarzuty, jednakże w sieci widać już pierwsze efekty GPP. Producenci tacy jak ASUS, Gigabyte i MSI już usunęlikarty Radeon z sekcji najbardziej rozpoznawalnych marek gamingowych, co oznacza przystąpienie do programu, jednocześnie wywołując jeszcze większe protesty w internecie.

Nawet jeśli na NVIDIĘ zostaną nałożone kary, to patrząc na przypadek Intela i tak się im to będzie opłacać

Wiele osób nawołuje do bojkotu NVIDII i jej partnerów, a niektórzy posunęli się jeszcze dalej i skontaktowali się z Federalną Komisją Handlu oraz Komisją Europejską, wzywając do wszczęcia postępowania w sprawie programu. Obie organizację nie przeszły obojętnie obok zgłoszeń i kontaktowały się ze zgłaszającymi w tej sprawie. Póki co jest za wcześnie, żeby wnioskować jakiekolwiek rezultaty, jednakże patrząc na podobne sprawy w przeszłości, jest niemal pewne, że NVIDIA znajdzie się pod ostrzałem. Kilkanaście lat temu Intel próbował bardzo podobnych działań, co skończyło się nałożeniem gigantycznych kar w wysokości 1,4 miliarda dolarów od FTC oraz 1,25 miliarda od Komisji Europejskiej w latach 2009-2010. Ogromne zadośćuczynienie zgarnęło wtedy AMD w formie ugody. Mimo że kwoty te wydają się być astronomiczne, to jednak trzeba mieć na uwadze, że program Intela przyniósł 60 miliardów dochodów, także 2,65 miliarda dolarów kary z tej perspektywy wygląda zupełnie inaczej.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce Partner Program pod lupą Komisji Europejskiej i FTC?

 0