GeForce RTX 2080 i 2070 - jakie korzyści przynoszą układy po binningu?

GeForce RTX 2080 i 2070 - jakie korzyści przynoszą układy po binningu?

Jeszcze przed premierą pierwszych kart graficznych z rodziny GeForce RTX odkryto, że NVIDIA dostarcza partnerom dwa rodzaje układów graficznych - podstawowy dedykowany modelom o referencyjnych prędkościach, sprzedawanych w cenach sugerowanych przez Zielonych (lub też zbliżonych do nich) oraz wyselekcjonowanych (po binningu) oznaczonych literką A, które trafiają do lepszych, podkręconych wariantów. Teraz, kiedy nowe GeForce’y z GPU Turing trafiły już na rynek i recenzenci mieli okazję bliżej przyjrzeć się poszczególnym modelom od różnych producentów, możemy przekonać się, jak duża różnica dzieli warianty poszczególnych modeli. W tym celu redakcja PCGamesHardware wzięła na tapetę karty GeForce RTX 2080 od Asusa, z kolei Steve Burke z Gamers Nexus sprawdził grafiki GeForce RTX 2070 od EVGA. W obu przypadkach możemy mówić o bardzo ciekawych odkryciach.

Asus sprzedaje podstawowy wariant karty GeForce RTX 2080 z mocniejszym, wyselekcjonowanym GPU.

GeForce RTX 2080 i 2070 - jakie korzyści przynoszą układy po binnignu

I tak, model Asus GeForce RTX 2080 Turbo powinien być najbardziej podstawowym wariantem RTX-a 2080, sprzedawanym w sugerowanej przez NVIDIĘ cenie. Okazuje się jednak, że w jego produkcji wykorzystywany jest układ graficzny TU104-400A-A1 przeznaczony do fabrycznie podkręcanych kart od partnerów. Na ten moment nie wiemy jednak, czy wszystkie modele Asus GeForce RTX 2080 Turbo korzystają z tego GPU w wariancie oznaczonym literką A, czy też może jest to loteria i wszystko zależy od szczęścia. Jest to o tyle istotna informacja, że karta tajwańskiego producenta w bardzo dużym stopniu bazuje na referencyjnym designie NVIDII, co pozwala na wgranie BIOS-u z karty RTX 2080 Founders Edition, która posiada zwiększony limit mocy do 307 W czy też podkręconego wariantu Strix, pozwalającego nie tylko na uzyskanie wyższego taktowania Boost, ale i stabilniejszą pracę zegarów w tym trybie. Jak wykazały testy, przekłada się to na realne zyski w grach i dla przykładu w Wiedźminie 3 w rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli oraz najwyższych ustawieniach graficznych, karta domyślnie uzyskiwała 70,4 kl./s, a już na BIOS-ie Founders Edition wynik ten podskoczył o 4,2% (73,3 kl./s), natomiast po flashu do wersji Strix o 7,2% (75,5 kl./s). W tym ostatnim przypadku zabawa w podkręcanie potrafi zaś przynieść nawet blisko 20% poprawę płynności (84,2 kl./s). Podobne różnice odnotowano w grze Wolfenstein 2.

GeForce RTX 2080 i 2070 - jakie korzyści przynoszą układy po binnignu

Jeśli zaś chodzi o GeForce’a RTX 2070, to EVGA jest jednym z kilku producentów, który posiada w swojej ofercie zarówno podkręcone modele, jak i te bazujące na referencyjnej specyfikacji w cenie sugerowanej przez NVIDIĘ. Redaktor Gamers Nexus wziął na warsztat karty GeForce RTX 2070 Black Gaming (bazowy model z GPU TU106-400-A1) oraz GeForce RTX 2070 XC Ultra Gaming (mocniejszy model z układem TU106-400A-A1 na pokładzie). Obie karty charakteryzują się praktycznie identyczną specyfikacją i funkcjami, ale rewizje oznaczone literką A (po binningu) potrafią osiągać wyższe prędkości i dłużej otrzymywać taktowanie Boost. W tym przypadku XC Ultra w teście 3DMark osiągał średnio 1935 MHz w całym benchmarku, natomiast w wersji 2070 Black zanotowano spadek z 1815 MHz do 1785 MHz. W grze Far Cry 5 w rozdzielczości 4K karta uzyskiwała średnio na fabrycznych taktowaniach 49,7 kl./s, natomiast model Black Gaming 46 kl./s. Po podkręceniu obie karty uzyskiwało średnio odpowiednio 54 i 51 kl./s. W niższych rozdzielczościach wynik XC Ultra Gaming był o ok. 6% lepszy od bazowego wariantu (jednocyfrowe wzorsty uzyskane też w innych tytułach, w tym choćby Shadow of the Tomb Raider). Oczywiście zanotowane wyniki przemawiają na korzyść kart z GPU oznaczonym literką A, ale wiele rozbija się tu też o cenę. O ile w przypadku Asusa możemy trafić na lepszą wersję kupując najbardziej podstawową kartę w ofercie tajwańskiego producenta, tak już za mocniejsze, wyselekcjonowane GPU EVGA RTX 2070 zapłacić trzeba 70 USD więcej. Każdy musi więc sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to opłacalne.  

Komentarze do: GeForce RTX 2080 i 2070 - jakie korzyści przynoszą układy po binningu?