GeForce RTX 2080 - porównanie wydajności z GeForcem GTX 1080 i osiągi w 4K

GeForce RTX 2080 - porównanie wydajności z GeForcem GTX 1080 i osiągi w 4K

Zapowiedź nowych kart graficznych NVIDII, w tym GeForce RTX 2080, koncentrowała się głównie na możliwościach, jakie daje technologia śledzenia promieni. Wiele osób było zawiedzionych tym, że producent nie zaprezentował porównania wydajności kart z serii GeForce RTX z poprzednią generacją, zmuszając nas tym samym do spekulacji. Nic więc dziwnego, że pojawiły się nawet głosy sugerujące, że skok wydajnościowy, jaki zapewniać będzie nowa generacja, bazująca na architekturze Turing, będzie relatywnie niewielki i główna przewaga sprowadzać będzie się do wsparcia ray-tracingu. Na szczęście NVIDIA zaczyna powoli odsłaniać karty i opublikowała właśnie slajdy, które nieco rozjaśniają sytuację i choć wciąż nie udzielają wszystkich odpowiedzi, a do tego mówimy o danych dostarczonych bezpośrednio przez producenta, a nie wynikających z niezależnych testów, to jednak dają pewien obraz tego, czego możemy spodziewać się po modelu GeForce RTX 2080.

Średnio GeForce RTX 2080 uzyskuje jakieś 40% lepszy rezultat od poprzednika, choć zdarzają się przypadki, kiedy wydajność wzrasta nawet o ponad 50%.

orce RTX 2080 vs GeForce GTX 2080 - porównanie wydajności

Grafika przygotowana przez producenta zawiera porównanie karty graficznej z jej bezpośrednim poprzednikiem, czyli GeForcem GTX 1080. NVIDIA przeprowadziła benchmarki w kilku popularnych tytułach (Hitman 2, Final Fantasy XV HDR, Mass Effect: Adromeda HDR, Shadow of War HDR, Wolfenstein II, Shadow of the Tomb Raider, JX3, ARK: Survival Evolved i PUBG) oraz demie technologicznym EPIC Infiltrator, ale nie poznaliśmy dokładnej platformy testowej czy nawet rozdzielczości. Średnio nowszy model uzyskuje jakieś 40% lepszy rezultat, choć zdarzają się przypadki, kiedy wydajność wzrasta nawet o ponad 50% (np. w Shadow of War i Wolfenstein II). Uwagę zawraca również fakt, że wykorzystanie technologii DLSS w RTX 2080 (w tym celu wykorzystywane są rdzenie Tensor) pomóc ma uzyskać jeszcze większą przewagę, pomagając osiągnąć RTX 2080 nawet ponad dwukrotnie lepsze rezultaty od poprzednika. Ta bazująca na głębokim uczeniu technika supersampligu zapewni efektywnijesze wygładzanie krawędzi, a slajd sugeruje również, że wpłynie na znaczącą poprawę wydajności.

orce RTX 2080 vs GeForce GTX 2080 - porównanie wydajności

Drugi z zaprezentowanych slajdów podaje wydajność karty graficznej GeForce RTX 2080 w 10 popularnych tytułach w rozdzielczości 4K, ale najprawdopodobniej bez ray-tracingu. We wszystkich karta graficzna zapewnia płynną rozgrywkę na poziomie powyżej 60 kl./s i choć zapewne tytuły (Final Fantasy XV, Hitman, Call of Duty: WWII, Mass Effect: Adromeda, Star Wars Battlefront II, Resident Evil VII, F1 2017, Destiny 2, Battlefield 1 i Far Cry 5) wybrane zostały tak, by udowodnić tezę producenta, to trzeba przyznać, że wyniki robią wrażenie. NVIDIA podkreśliła nawet, że liczby  zaprezentowane na slajdzie są poza zasięgiem ich dotychczasowego flagowca, czyli GeForce’a GTX 1080 Ti. Jeśli wydajność nowych kart rzeczywiście będzie wyraźnie wyższa od dotychczasowych modeli, a do tego otrzymamy w pakiecie technologię RTX, to może graczom łatwiej będzie przetrawić wysokie ceny, jakie zaserwowali nam Zieloni dla kart z rodziny Turing.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 2080 - porównanie wydajności z GeForcem GTX 1080 i osiągi w 4K

 0