GeForce RTX 2080 Ti SUPER na początku 2020 roku? Ampere podobno opóźnione

GeForce RTX 2080 Ti SUPER na początku 2020 roku? Ampere podobno opóźnione

W sieci pojawiły się świeże plotki sugerujące, że NVIDIA rzeczywiście szykuje się do premiery nowej flagowej karty graficznej - GeForce RTX 2080 Ti SUPER. Ich źródłem jest użytkownik Twittera znany jako Kopite7kimi, który wcześniej dostarczył nam choćby dokładną specyfikację modelu GeForce RTX SUPER i serii GeForce GTX 16xx, na długo zanim te zostały oficjalne zaprezentowane, więc udowodnił swoją wiarygodność. Niemniej jednak poruszamy się tu w sferze niepotwierdzonych informacji i przecieków, dlatego radzimy zachowanie dystansu do tych doniesień. Choć są to naprawdę ciekawe informacje zarówno na temat nowego topowego GeForce’a RTX bazującego na układach Turing, jak i GPU Ampere, czyli kolejnej generacji od NVIDII.   

 W sieci pojawiły się świeże plotki sugerujące, że NVIDIA rzeczywiście szykuje się do premiery nowej flagowej karty graficznej - GeForce RTX 2080 Ti SUPER.

I tak, według najnowszych plotek, NVIDIA wypuści na rynek GeForce’a RTX 2080 Ti SUPER dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku. Oznacza to, że GeForce RTX 2080 Ti, który debiutował we wrześniu 2018 roku, będzie mógł się szczycić tytułem najwydajniejszej konsumenckiej karty graficznej jeszcze kilka miesięcy. Spodziewać można się, że wariant SUPER flagowca Zielonych przyniesie w pełni odblokowany układ graficzny TU102, który wykorzystywany jest obecnie w modelu Titan RTX. Poza tym, karta zapewne otrzyma nieco wyższe taktowania i lekko podniesione TDP. Główną różnicą okazać może się jednak pamięć. Titan RTX oferuje aż 24 GB VRAM typu GDDR6 o prędkości 14 Gb/s, które obsługuje 384-bitowy interfejs. RTX 2080 Ti SUPER może zaś pójść w dwóch kierunkach: 12 GB GDDR6 o prędkości 16 Gb/s z 384-bitową magistralą lub 11 GB GDDR6 obsługiwanych przez 352-bitową szynę. To jednak tylko spekulacje i NVIDIA może chcieć nas jeszcze zaskoczyć w tym aspekcie. Jeśli zaś chodzi o cenę, oczekiwać można, że podobnie jak w przypadku innych modeli SUPER, także i tutaj zdecyduje się na kwotę, jaką trzeba zapłacić za poprzednika, bez uwzględnienia podatku od Founders Edition, co dałoby 999 USD.  

Tu dochodzimy do tematu kart graficznych Ampere, ponieważ eksperci i analitycy sugerują, że kolejna generacja GPU NVIDII zostanie opóźniona i nie należy się jej spodziewać wcześniej niż pod koniec 2020 roku lub nawet na początku 2021 roku. Tym samym premiera GeForce’a RTX 2080 Ti SUPER na początku przyszłego roku wydaje się być jeszcze bardziej prawdopodobna, tym bardziej, że podobno AMD szykuje się do wypuszczenia na rynek high-endowych wariantów Navi. Co ciekawe, to samo źródło podaje także, że jedno z GPU bazujących na architekturze Ampere (GA101) zostało skasowane. Nie znamy szczegółów tego układu, ale podobno był to mniejszy wariant (połowa) topowego GA100, który oferować ma według plotek 55 mld tranzystorów i rdzeń w rozmiarze 800 mm2 .  Yusuke Ohara, starszy redaktor w Ascii.jp, sugeruje, że opóźnienie wynikać może z faktu, że NVIDIA zdecydować może się na oparcie Amepre o 5 nm proces 5LPE EUV od Samsunga, zamiast skorzystać z usług mocno obleganego w ostatnim czasie TSMC.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 2080 Ti SUPER na początku 2020 roku? Ampere podobno opóźnione

 0