GeForce RTX 3070 doczeka się 8-pinowego złącza zasilającego? NVIDIA zaprzecza

GeForce RTX 3070 doczeka się 8-pinowego złącza zasilającego? NVIDIA zaprzecza

NVIDIA postanowiła zorganizować świąteczny konkurs, w którym główną nagrodą jest GeForce RTX 3070 Founders Edition. Zamieszczona przez producenta grafika tego modelu na Twitterze wzbudziła jednak większe poruszenie niż można było się spodziewać, a to z powodu złącza zasilającego widocznego na renderze. Widnieje tu bowiem standardowe 8-pinowe złącze zasilające, a nie 12-pinowe, które powinno znajdować się w tym modelu. Szybko ukuto więc teorię, że Zieloni zamierzają uśmiercić to 12-pinowe złącze, przynajmniej w modelu GeForce RTX 3070. Co prawda to teoretycznie otwiera możliwość dostarczenia nawet do 648 W mocy, ale jak na potrzeby tej grafiki wydaje się to przesadą. W gruncie rzeczy, żadna z grafik nie wymaga tak dużo mocy, nawet high-endowe modele NVIDII (ba, słynny Radeon R9 295X2 także nie zbliża się do tej wartości).

NVIDIA w oświadczeniu dla portalu Tom’s Hardware wyjaśniła, że nie zamierza zmieniać 12-pinowego złącza w GeForcie RTX 3070.

Tym samym, 12-pinowe złącze w RTX 3070 prawdopodobnie było niepotrzebne, ale jeśli chodzi o bardziej energożerne modele takie jak RTX 3080 czy RTX 3090, to ma ono więcej sensu, gdyż pomaga zredukować liczbę przewodów i tym samym zachować porządek w obudowie. TDP dla karty GeForce RTX 3070 wynosi 220 W, nie dziwi więc fakt, że nawet NVIDIA oferuje przejściówkę z 12-pinowego do 8-pinowego złącza w zestawie z referencyjnym wariantem Founders Edition. Partnerzy firmy także oferują darmowe adaptery wraz ze swoimi autorskimi modelami. Kiedy więc wspomniany render został opublikowany na Twitterze przez Zielonych, część osób założyła od razu, że producent zamierza wycofać się z 12-pinowego złącza w tej karcie, przez co będzie mógł sprzedawać ją bez adaptera, redukując własne koszty.       

NVIDIA postanowiła jednak szybko zabrać głos w tej sprawie i w oświadczeniu dla portalu Tom’s Hardware wyjaśniła, że nie zamierza zmieniać 12-pinowego złącza w GeForcie RTX 3070. Producent zapewnił, że tweet zawierał jedynie grafikę koncepcyjną (ta powinna być już zastąpiona nowszym renderem) i była to zwykła pomyłka. Możemy więc zapomnieć o wariancie z 8-pinowym złączem. Szkoda, ponieważ braki kart graficznych z GeForce RTX 30 na rynku wydawały się dobrą okazją do wprowadzenia tego typu korekt. Wygląda jednak na to, że musimy się przyzwyczaić do 12-pinowego złącza dla produktów NVIDII.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 3070 doczeka się 8-pinowego złącza zasilającego? NVIDIA zaprzecza

 0