GeForce RTX 3080 Ti - zdjęcie GPU, specyfikacja i wydajność w kopaniu ETH

GeForce RTX 3080 Ti - zdjęcie GPU, specyfikacja i wydajność w kopaniu ETH

Na kartę graficzną GeForce RTX 3080 Ti czekamy praktycznie od końcówki ubiegłego roku, ale wygląda na to, że po licznych przeciekach i opóźnieniach jej premiera w końcu nastąpi już w przyszłym miesiącu, a tak przynajmniej wynika z najnowszych doniesień. Tradycyjnie, im bliżej premiery jesteśmy, tym więcej informacji na temat produktu wypływa do sieci, co zdaje się tylko potwierdzać, że debiut nowej high-endowej grafiki NVIDII dla entuzjastów jest nieuchronny. Tym razem otrzymaliśmy pierwsze zdjęcie nowego GPU z rodziny Ampere. Zgodnie z wcześniejszymi plotkami, GeForce RTX 3080 Ti bazuje na procesorze graficznym GA102-225 i w tym wariancie spodziewać mamy się 10240 rdzeni CUDA, a karta otrzymać ma także 12 GB pamięci GDDR6X (co może być lekko rozczarowujące). 

Zgodnie z wcześniejszymi plotkami, GeForce RTX 3080 Ti bazuje na procesorze graficznym GA102-225.

GeForce RTX 3080 Ti - zdjęcie GPU, specyfikacja i wydajność w kopaniu ETH

Wyciek ten ujawnia również częstotliwości taktowania RTX 3080 Ti, która bazowo wynosić ma 1365 MHz, w trybie boost dochodzić będzie do 1665 MHz. To mniej niż RTX 3080 i RTX 3090. Można było się jednak spodziewać zmniejszenia taktowania, gdyż ustawienie zbyt wysokich zegarów sprawiałoby, że model ten mógłby stanowić zagrożenie dla flagowca NVIDIA, a na to producent nie może sobie pozwolić. Wydaje się, że pamięć (12 GB GDDR6X) w tym przypadku ustawiona została na poziomie 19000 MHz, podobnie jak w RTX 3080 (i nieco wolniej niż w RTX 3090, gdzie wynosi ona 19,5 Gb/s).

Pojawiły się tu także pierwsze informacje na temat wydajności GeForce'a RTX 3080 Ti w ramach kopania kryptowalut, ale warto podkreślić, że karta graficzna nie jest rozpoznawana przez sterownik, a możliwe jest także, że próbka została przetestowana, zanim NVIDIA wprowadziła ogranicznik w tym zakresie. Z ostatnich doniesień wynika bowiem, że producent wypuści nowe warianty całej serii RTX 30, które będą miały zarówno ogranicznik kopania kryptowalut, jak i obsługę ResizableBAR. Przed przekazaniem GPU partnerom, próbki kwalifikacyjne GeForce RTX 3080 Ti nie miały ogranicznika, co zostało ujawnione przez Igor’sLAB. Nie mamy pewności, jaka próbka została przetestowana z tego wycieku (ani czy zaprezentowany wynik jest prawdziwy), ale wygląda na to, że przetestowano tu wariant bez żadnej blokady dla górników.  

GeForce RTX 3080 Ti - zdjęcie GPU, specyfikacja i wydajność w kopaniu ETH

Jak możecie zobaczyć na zrzucie ekranu, ta konkretna próbka GeForce RTX 3080 Ti oferuje szybkość hashowania ETH na poziomie 118,9 Mh/s. To naprawdę wysoki wynik, ale wprowadzono tu pewne optymalizacje (widzimy, że TDP jest obniżone do 278W, a taktowanie pamięci wynosi 21,4 Gb/s). Taka wydajność w kopaniu kryptowalut z pewnością zostałaby doceniona przez górników, a gracze mają powody do obaw, gdyż oznacza to, że będą musieli z nimi walczyć o każdą sztukę dostępną na rynku (o ile Zieloni nie wprowadzą skutecznego ogranicznika). 

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 3080 Ti - zdjęcie GPU, specyfikacja i wydajność w kopaniu ETH

 0